Lakkoavustus TEKin jäsenille

TEK ei enää vastaanota lakkoavustushakemuksia kevään 2025 lakoista. Tältä sivulta löydät yleistä tietoa lakkoavustuksesta.

TEK ei enää vastaanota lakkoavustushakemuksia kevään 2025 lakoista. 

Jos sinulla herää tästä kysyttävää, otathan yhteyttä jäsenpalveluumme OmaTEK portaalin asiointikanavan kautta tai puhelimitse (09) 229 121.

In English

Tietoa lakkoavustuksesta

  • Lakkoavustus on TEKin maksama korvaus lakon takia ansiotuloa vaille jääneille jäsenille. Sitä voi saada henkilö, joka on liittynyt TEKin jäseneksi ennen lakon alkamista. Pelkkä työttömyyskassaan (esim. KOKO, YTK) kuuluminen ei oikeuta lakkoavustukseen. 
  • TEK pidättää verot ja ilmoittaa tiedot avustuksista verottajalle. Huoltovelvollisuus ei vaikuta lakkoavustuksen määrään.
  • Lakkoavustukset haetaan ja maksetaan lakon päättymisen jälkeen, kun hakijan jäsentiedot ja lakossa olopäivät on tarkastettu.
  • Lakkoavustusta maksetaan 90 euroa/lakkopäivä. Avustuksesta 16 euroa on verovapaata, tämän ylittävästä osasta (74 euroa) otetaan ennakkoperintänä 40 prosentin vero. Verokorttia ei tarvitse toimittaa.
  • OAJ-TEK jäsenet hakevat avustusta OAJ:n kautta. Professoriliiton ja TEKin jäsenet hakevat avustusta Professoriliiton kautta.