Joukko opiskelijoita tervehtii iloisesti toisiaan.

Kolumni: Opiskelijakulttuuri muuttuu – ja hyvä niin

|
Blogimerkintä

Opiskelijatoiminta tarjoaa parhaimmillaan merkityksellisyyttä ja toimeliaisuus näissä yhteisöissä rakentaa toivoa. On merkittävää, että jatkuvasti laajempi joukko erilaisia opiskelijoita on kokenut olonsa tervetulleeksi ja löytänyt paikkansa yhteisöstä, kuten TEKin Opiskelijatutkimuksen tulokset osoittavat.

TEKin opiskelijatutkimuksen tulokset ovat monella tapaa rohkaisevia. Opiskelijat kokevat vahvaa kuulumisen tunnetta ja opiskelijakulttuuri koetaan yhteisöllisenä. Samalla tutkimus osoittaa, että inklusiivisuuden kehittämisessä on vielä tehtävää. Nämä asiat eivät ole keskenään ristiriidassa, vaan osoitus siitä, että kehitystyötä on tehty ja tahdotaan tehdä edelleen.

Opiskelijakulttuureissa perinteet ovat usein tärkeitä, aina wapun fuksikasteista sitseihin ja paikkakuntien omiin laulukulttuureihin. Toisaalta muutokset voivat tapahtua nopeastikin opiskelijasukupolvien vaihtuessa. Omien opiskelijavuosieni aikana sain nähdä, miten nopeasti kulttuuri voi muuttua. Keskustelut ja toimet yhdenvertaisemman toiminnan eteen yleistyivät, perinteitä tarkasteltiin uusista näkökulmista ja järjestötoimijoiden joukko moninaistui. Muutokset olivat suoraa seurausta laajasti yhteisössä jaetusta tahdosta, että toiminnasta kehitettäisiin inklusiivisempaa. Tämä arvojen ohjaama työ tapahtuu usein melko näkymättömästi taustalla, mutta sen vaikutukset näkyvät arjessa turvallisempina tapahtumina, avoimempana ilmapiirinä ja vahvempana yhteisöllisyytenä, kuten Opiskelijatutkimuksen tuloksetkin nyt osoittavat.

Valtavat kiitokset tekemästänne työstä yhdenvertaisemman opiskelijatoiminnan eteen.

Opiskelijat nauttivat tällä hetkellä wapun hulinoista, mutta wappufiilikseen vaikuttavat monella myös esimerkiksi epävarmuus kesätyötilanteesta ja laajemmin huolet omasta tulevaisuudesta. Hiljattain julkaistun Nuorisobarometrin mukaan nuorten tyytyväisyys elämään on heikentynyt ja tulevaisuuteen suhtaudutaan aiempaa pessimistisemmin. Tällaisessa tilanteessa yhteisön merkitys ja kuulumisen tunne korostuvat entisestään.

Opiskelijatoiminta tarjoaa parhaimmillaan merkityksellisyyttä ja toimeliaisuus näissä yhteisöissä rakentaa toivoa. On merkittävää, että jatkuvasti laajempi joukko erilaisia opiskelijoita kokee olonsa tervetulleeksi ja löytää paikkansa yhteisöstä. Nostan hattua kaikille nykypäivän ainejärjestö- ja ylioppilaskuntatoimijoille, sillä ilman teitä näitä tärkeitä uudistuksia ei olisi tapahtunut. Vaatii vastuuntuntoa ja sisua suunnitella, kehittää ja tuottaa toimintaa, joka muovaa koko opiskelijajoukon opintovuosia, oli sitten kyse edunvalvonnasta tai tapahtuma- ja kulttuuritoiminnasta. Vaikka arkinen aherruksenne saattaa välillä tuntua kiittämättömältä ja kuluttavalta, niin lopulta juuri nämä luentosalien ulkopuoliset aktiviteetit voivat olla niitä asioita, jotka tekevät opiskeluajoistanne merkittävän ja sosiaalisesti rikkaan kokonaisuuden.

Siispä valtavat kiitokset tekemästänne työstä yhdenvertaisemman opiskelijatoiminnan eteen. Nauttikaa wapusta, ootte sen ansainneet <3

Lisää TEKin Opiskelijatutkimuksen tuloksista voit lukea täältä (englanniksi).

Kolumni on teksti, jossa kirjoittaja kertoo oman mielipiteensä tai näkemyksensä käsittelemästään aiheesta. TEK-lehden kolumneja kirjoittaa myös joukko Tekniikan akateemiset TEKin henkilöstöön kuulumattomia henkilöitä.

  • Haluatko lukea muita näkemyksiä? Lisää TEK-lehden kolumneja löydät täältä.
Palautetta toimitukselle Voit antaa palautetta tai juttuvinkkejä suoraan TEK-lehden toimitukselle tällä lomakkeella. Arvostamme erityisesti omalla nimellä ja yhteystiedoilla annettua palautetta, mutta otamme vastaan myös anonyymejä viestejä.