Korkeakoulutettujen työttömyys jatkaa kasvuaan, kertoi Akavan pääekonomisti Pasi Sorjonen Akava Worksin vuosien 2026 ja 2027 talousennusteen julkistustilaisuudessa torstaina.
– On pakko sanoa, että kun nyt huhtikuulta on viimeisimmät tiedot, niin ei sieltä järin paljon iloisia merkkejä löydy, Sorjonen vastasi kysymykseen, onko korkeakoulutettujen työttömyyden kehityksessä näkyvissä tuoreissa luvuissa merkkejä paremmasta vai jatkuuko haastava tilanne edelleen.
Myös muiden kuin korkeakoulutettujen tilanne on kehno.
– Työttömien määrä on kasvussa kaikissa ryhmissä ja yritämme tunnistaa sellaisia ryhmiä, joissa näkyisi ehkä jotain parempaa, mutta niitä ei oikein tahdo löytyä.
Sorjosen esittelemän talousennusten mukaan työllisyyden heikkeneminen on edellisen 12 kuukauden aikana hidastunut selvästi ja työttömyyden nousussa näkyy orastavia taittumisen merkkejä, mutta työllisyyden kohentumista pitää odottaa vuoden 2026 lopulle.
– Näyttää siltä, että työttömyys pysyy korkeana ennustevuosina ja kääntyy toki laskuun kyllä. Me ajattelemme sen niin, että työllisyyden alamäki on loiventunut selvästi jo, mutta se ehkä ole vielä päättynyt. Kenties työllisyys alkaa kohentua aikaisintaan tulevana syksynä ja viimeistään sitten ensi vuoden puolella, Sorjonen täsmensi esittelypuheenvuorossaan.
- Lue lisää: Talousennuste 6/2026: Nuppu aukeaa