
Valtion 76 000 palkansaajalle saavutettiin neuvottelutulos keskiviikkona 30. huhtikuuta.
Kiistaa palkankorotuksista on soviteltu huhtikuun alusta. Kahden hylätyn sovintoesityksen jälkeen osapuolet neuvottelivat yhteisesti neuvottelutuloksen.
JUKOn valtion neuvottelukunta ja hallitus hyväksyivät neuvottelutuloksen uudeksi virka- ja työehtosopimukseksi perjantaina 2. toukokuuta.
Valtion virka- ja työehdoista sopivat JUKO, Pro, JHL ja Valtion työmarkkinalaitos. TEKin jäseniä neuvotteluissa edustaa JUKO. Neuvotteluosapuolet käsittelevät tuloksen maanantaihin 5. toukokuuta kello 18:aan mennessä.
Jos kaikki osapuolet hyväksyvät neuvottelutuloksen virka- ja työehtosopimukseksi, sen sisällöstä tulee julkinen. Tällöin myös voimassa olevat lakonuhat perutaan välittömästi.
Yli puolet valtion henkilöstöstä työskentelee akavalaisille JUKO-liittojen jäsenille tyypillisissä asiantuntija-, esimies- ja johtotehtävissä.
Valtiofaktat 2025
- Sopimus | Valtion yleinen virka- ja työehtosopimus
- Sopimuskausi päättyi | 28.2.2025
- Pääsopijat | JUKO, Ammattiliitto Pro, Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ja Valtion työmarkkinalaitos
- JUKOn neuvottelijat | neuvottelupäällikkö Minna Salminen (JUKO) ja JUKOn valtiosektorin neuvottelukunnan puheenjohtaja Jonne Rinne (SPJL)