Mona Moisala käsittelee puheenvuorossaan seuraavia aiheita:
1. Persoonallisuuserot ja erilaiset ajattelun tavat
- Miten persoonallisuus vaikuttaa työntekoon ja päätöksentekoon?
- Kuinka erilaiset ajattelutyylit voivat täydentää toisiaan tiimityössä?
2. Empatiakuilu – Miksi meidän on vaikea ymmärtää toisten ajattelua?
- Miksi erilaisten aivotyyppien välille syntyy helposti ristiriitoja?
3. Eri tavat prosessoida ja hyödyntää tietoa
- Jotkut hahmottavat asiat visuaalisesti, toiset loogisesti, ja osa tarvitsee keskustelua jäsentääkseen ajatuksiaan.
- Miten voin huomioida erilaiset oppimis-ajattelu- ja viestintätyylit työskentelyssäni muiden ihmisten kanssa?
4. Neuroepätyypillisyys (mm. ADHD ja autismi) – Mitä meidän tulisi ymmärtää?
- Miten neuroepätyypilliset aivot toimivat, ja mitä tämä tarkoittaa työelämässä?
- Millaisia vahvuuksia ja haasteita erilaiset neuroprofiilit tuovat mukanaan?
Tämä puheenvuoro yhdistää uusimman tutkimustiedon ja eri alojen ja neurotyyppien asiantuntijoiden näkemyksiä yllä mainittuihin teemoihin. Näin kokonaisuus kehittää aivoja ja työskentelytapoja.
Lisäksi:
- pohdimme, mitä on laadukas ja tuottava ajatustyö aivojen näkökulmasta
- lisäämme ymmärrystä siitä, miten aivot ja ihmiset toimivat
- puhumme aivoergonomiasta sekä palauttamisen keinoista informaatiotulvan keskellä
- käymme läpi konkreettisia keinoja, joiden avulla aivojen koko potentiaali saadaan käyttöön – kestävällä tavalla
Ohjelma
klo 16.30 ilmoittautuminen ja kahvi-/teetarjoilu + suolainen kahvileipä
klo 17.00 Tervetuloa (striimi alkaa)
klo 17.05 Kyenote: Erilaiset aivot työelämässä, Mona Moisala
klo 18.00 Q&A
klo 18.30 Verkostoituminen alkaa (striimi päättyy)
klo 20.00 Teemailta päättyy
Mona Moisala
Mona Moisala on aivotutkimuksesta väitellyt psykologian tohtori ja aivojen hyvinvoinnin asiantuntija. Hän on erikoistunut valmentamaan ja kouluttamaan ajatustyöläisiä. Tutkimustyössään Mona on perehtynyt muun muassa siihen, miten multitasking vaikuttaa aivoihin ja keskittymiskykyyn. Hän on laajemmaltikin kiinnostunut siitä, miten aivomme sopeutuvat nyky-ympäristöön, jossa painimme informaationtulvan ja lisääntyneen kiireen tunnun kanssa.
Mona on kirjoittanut tietokirjan Tyhmä työelämä - Kuinka pelastaa ajatustyöläisen aivot (Otavan tietokirjat, 01/2025). Ajatustyöläisen aivot eivät ole kone, eivätkä kaikkien aivot toimi samalla tavalla. Moderni aivotutkimus tarjoaa uusia näkökulmia muun muassa tunteiden, keskittymiskyvyn ja yksilöllisten erojen merkitykseen ajatustyössä.
Kuva: Sabrina Bqain
Rina Knape, juontaja
Rina Knape on valovoimainen ja monipuolinen puhuja sekä juontaja, joka on esiintynyt niin suurilla kuin pienilläkin lavoilla, kotimaassa ja kansainvälisesti. Hänellä on vahva esiintyjätausta juontamisen lisäksi liikunnan, musikaalien ja teatterin parista. Rinan intohimona on luoda positiivinen ja rento tunnelma, jossa yleisö viihtyy – hänen tavoitteenaan on, että jokainen poistuu tilaisuudesta hymy huulilla. Päivätyössään Rina on neuvottelutaitoinen juristi, joka löytää aina asiakkaalle parhaan ratkaisun ja etenemistavan.