Pörssisähkön keskihinta on nyt poikkeuksellisissa lukemissa. Asiantuntijat kertovat, mistä tilanne johtuu ja onko helpotusta luvassa.
Sähkö on tällä hetkellä poikkeuksellisen kallista, eikä helpotusta ole luvassa lähipäivinä.
Pörssisähköstä on joutunut maksamaan viimeisimmän viikon aikana keskimäärin yli 20 senttiä kilowattitunnilta, kun vuoden keskihinta on ollut noin 5,3 senttiä. Rajuimmissa piikeissä sähkön hinta on kavunnut yli 40 senttiin.
Kantaverkkoyhtiö Fingridin yksikön päällikkö Maarit Uusitalo kertoo, että sähkön korkea hinta on monen asian summa.
Ensinnäkin kylmä sää Suomessa ja muualla Euroopassa on lisännyt lämmitystarvetta ja nostanut sähkönkulutusta. Samalla tuulivoiman tuotanto on junnannut minimissä tuulettomien säiden ja tuulivoimaloiden siipien jäätymisen vuoksi.
– Jäätäminen ei ole uusi juttu. Sitä on tapahtunut aiempinakin vuosina, mutten muista, että olisi ollut näin laajassa mittakaavassa, Uusitalo sanoo tuulivoimaloiden siipien jäätymisestä.
Tämä on poikkeuksellisen tilanteen taustalla
Poikkeuksellisen jäätämisen taustalla ovat tammikuun puolivälissä Suomeen osuneet sopivan lauhat ja kosteat ilmavirtaukset.
Ilmatieteen laitoksen meteorologi Paavo Korpela kertoo, että sään voimakas lauhtuminen voi sulattaa jäät tuulivoimalan turbiinista ja siivistä. Tällä kertaa lauhtuminen oli kuitenkin heikohkoa, eikä yltänyt turbiinien korkeudelle, jolloin vaikutus oli päinvastainen.
– Sopivan lauha ilmavirtaus ja siihen liittyvät runsas kosteus, pilvisyys ja sateet voivat turbiinien korkeudella aiheuttaa voimakasta jäätämistä.
– Vaikka maanpinnalla lämpötila kohoaisi nollan yläpuolelle, turbiinien korkeudessa – 150 metrissä – lämpötila voi pysyä edelleen pakkasella. Etenkin jäätävät tihku- ja vesisateet aiheuttavat voimakasta ja nopeaa jään kertymistä siipiin. Näin kävi tammikuun puolivälissä.
Kyse on samasta ilmiöstä, joka voi aiheuttaa maanpinnalla vaaraa tienkäyttäjille: kun alijäähtynyttä vettä sataa pakkassäällä, tienpinnat jäätyvät hetkessä petollisen liukkaiksi.
Korpelan mukaan tammikuun puolivälin jälkeen sää on pysynyt heikkotuulisena ja pakkasella, joten jää ei ole päässyt poistumaan tuuliturbiineista.
Tilanteen paraneminen vaatisi joko voimakkaan lauhtumisen, joka sulattaisi jäät, tai voimakkaita tuulia, jotka pudottaisivat jäitä mekaanisesti.
Jäätäminen olisi ehkäistävissä
Korpela kertoo, että tuuliturbiinien jäätämistä voivat aiheuttaa myös pilvet. Pilvipisarat, joista pilvet muodostuvat, voivat pakkassäälläkin pysyä nestemäisessä olomuodossa ja muodostaa jäätä tai huurretta osuessaan tuulivoimalan siipiin.
– Sadetta ei aina tarvita. On melko tavallista, että turbiinin siivet altistuvat jäätäville pilvikerroksille. Tilanne voi joskus kestää pidempiäkin aikoja, jolloin jäätä kertyy hiljalleen enemmän ja enemmän. Jäätävät pilvikerrokset kerryttävät jäätä kuitenkin hitaammin kuin jäätävät sateet.
Tuulivoimaloiden jäätämistä olisi mahdollista ehkäistä lapojen lämmittämisellä, mutta Suomessa lämmitysjärjestelmiä ei käytetä laajasti.
Näin vältät jättilaskun
Tuoreiden ennusteiden mukaan pakkaset jatkuvat, eikä voimaloiden jäätämisongelma ole ratkeamassa nopeasti. Sähkön hinnassa ei siis ole odotettavissa merkittävää laskua lähiaikoina.
Fingridin Maarit Uusitalon mukaan sähköä tuodaan Suomeen jo nyt niin paljon kuin pohjoisilla siirtoyhteyksillä on mahdollista.
– Tuonti laskee sähkön hintaa jonkin verran. Siirtoyhteydet ovat toimineet, eikä voimalaitoksissa ole ollut suurempia vikoja tai rikkoutumisia. Sähköä on siis riittänyt, vaikka sen hinta onkin noussut.
Jos kodissa on pörssisähkösopimus ja seuraava lasku ahdistaa, Uusitalo kehottaa kiinnittämään huomiota kodin suurimpiin sähkösyöppöihin, kuten saunaan, lämmitykseen tai sähköauton lataukseen.
– Kannattaa pyrkiä välttämään niitä kovimpia hintoja, mutta toisaalta aika vähän on tehtävissä. Joskus talo on lämmitettävä, eikä sitä pimeässäkään ole mukava istuskella.
Jos sähkönkulutuksen seuraaminen ahdistaa, Uusitalo muistuttaa, että tarjolla on myös kiinteähintaisia sähkösopimuksia, joiden kanssa varttihintojen stressaamisen voi unohtaa myös pakkassäillä.