Tekniikan akateemiset TEK tukee opiskelijatoimintaa riihikuivalla rahalla, koska TEK haluaa näkyä opiskelijoiden arjessa ja tukea toimintaa, jota voidaan pitää TEKin arvojen sekä tavoitteiden mukaisena.
Viime vuonna TEK oli mukana sponsoroimassa liki tuhatta opiskelijatapahtumaa. Suurimmissa tapahtumissa, kuten teekkarikasteissa, oli paikalla tuhansia opiskelijaosallistujia, pienimmissä muutamia kymmeniä.
Käytännössä tuen haku toimii niin, että paikalliset kilta- ja ainejärjestöyhdyshenkilöt eli kyhit ottavat yhteyttä alueensa TEKin opiskelijayhdyshenkilöön eli tykkiin, joka tekee päätöksen.
– Yksi kilta voi ja usein saakin meiltä enemmän kuin yhden avustuksen per vuosi. Tätä pyritään seuraamaan niinpäin, että yksikään kilta ei jäisi kokonaan vaille yhteistyötä. Teknisesti myös yksittäinen henkilö voi saada tukea tapahtuman järjestämiseen, mutta tapahtuma tulee järjestää jonkin järjestön nimissä, tiivistää TEKin opiskelijajäsenten jäsenyysvastaava Vesa Taskinen.
TEKille on tärkeää, että tuettavat tapahtumat ja yhdistykset huomioivat toiminnan ympäristövaikutukset, eivät käytä jäsenyyden kriteereinä syrjiviä perusteita, kuten sukupuolta, sekä huomioivat ei-suomenkielisten osallistumismahdollisuudet.
Tykit ovat siis TEKin alueellisia asiantuntijoita, jotka tietävät, miten tavoittaa opiskelijat.
Lisäksi tykit rekrytoivat viime vuonna TEKiin yli 5 500 uutta jäsentä.
TEK-lehti esittelee nykyiset tykit sukunimen mukaan aakkosjärjestyksessä.
Kysyimme kultakin,
- kuka olet, miksi ryhdyit tykiksi,
- mikä on tärkeää paikkakunnallasi tänä vuonna,
- miten sinut saa parhaiten kiinni tykkiasioissa ja
- jos aikaa jää, mitä harrastat.
Veera Fristadius, Otaniemi
1. Opiskelen Aalto-yliopistossa kuudetta vuotta ja nyt maisterivaiheessa olen vaihtanut tietotekniikan puolelle. Olen toiminut Otaniemessä laajasti opiskelija-aktiivina ja TEKin rooli opiskelijatoiminnan tukemisessa on todella tärkeä, ja halusinkin päästä kehittämään TEKin roolia.
2. Asiat rullaavat Otaniemessä aika perinteikkääseen malliin, mutta mielestäni viime aikojen kantavana teemana on teekkari- ja opiskelijakulttuurin inklusiivisuus. Otaniemeen onkin tänä keväänä rantautumassa uusi täysin englanninkielinen wappujulkaisu nimeltään MAYDAY.
3. Parhaiten tavoittaa Telegramin puolella käyttäjältä @OtaniemiTykki tai vaihtoehtoisesti sähköpostilla osoitteesta veera.fristadius@tek.fi.
4. Pyrin aina löytämään aikaa urheilulle. Lisäksi nautin luovista harrastuksista, kuten piirtämisestä, virkkaamisesta tai muusta askartelusta.
Simon Hajjar, Lappeenranta
1. Opiskelen viidettä vuotta Technology and Engineering Science -linjalla. Vuosien tiivis ja positiivinen yhteistyö TEKin kanssa sekä edellisen tykin inspiroiva järjestöura herättivät kiinnostukseni tehtävään.
2. LUTin opiskelijoiden suurena huolenaiheena ovat muuttuvat ja kehittyvät opintorakenteet. Yliopisto muuttaa, siirtää ja luo uusia opintosuuntauksia nopeaan tahtiin, mikä työllistää valtavasti opiskelijatoimijoita ja hankaloittaa järjestöjen normaalia toimintaa sekä teekkarikulttuurin ylläpitoa.
3. Parhaiten minut saa kiinni Telegramissa @SimonHajjar ja sähköpostitse simon.hajjar@tek.fi.
4. Toimin tällä hetkellä Polytekninen Willimiesklubi PoWi ry:n museovastaavana, mieskuoro Teekkari Laulajien hallituksessa ja edustajistoliitto PuolueetonTeekkariLiitto PuTeLi:n yhteyshenkilönä.
Eemil Hukkanen, Jyväskylä
1. Olen viidennen vuoden tieto- ja ohjelmistotekniikan opiskelija ja lähtöisin Mäntsälästä. Olen tehnyt pitkän uran järjestötoimijana ja ollut pitkään kiinnostunut tykin työstä. Tykin roolissa eniten kiinnosti mahdollisuus tukea opiskelijaelämää.
2. Jyväskylässä merkittävä muutos tulee olemaan uudet syksyllä aloittavat tekniikan alat niin matemaattis-luonnontieteellisessä tiedekunnassa sekä yksi kansainvälinen kandidaattiohjelma. On todella mielenkiintoista nähdä, kuinka uudet ohjelmat integroituvat Jyväskylän teekkarikulttuuriin ja muuttavat sitä.
3. Parhaiten saat kiinni Telegramissa @eemilhukkanen sekä soittamalla.
4. Tykkään pelata salibandyä, käyn salilla ja uutena harrastuksena olen käynyt tänä talvena pilkillä. Näiden lisäksi tykkään elokuvista, videopeleistä sekä ruuanlaitosta.
Jonathan Kivimäki, Vaasa
1. Opiskelen neljättä vuotta tietotekniikkaa. Työn ja opiskelijatoiminnan yhdistäminen kuulosti houkuttelevalta ja tykkinä pystyn edistämään vaasalaisten opiskelijoiden asioita ja nauttimaan itselleni rakkaasta opiskelijatoiminnasta.
2. Opintosuuntakohtaisen toiminnan kasvattaminen sekä teekkarikulttuurin aktiivinen kehittäminen ovat keskeisiä Vaasan vuosikalenterissa.
3. Parhaiten saat kiinni Telegramissa @Jonathankojo tai sähköpostilla.
4. Olen moottoripyöräillyt mopoajoista saakka. Nautin myös urheilusta, videopeleistä sekä tietysti vapaaehtoishommat ovat lähellä sydäntä.
Jani Norrby, Turku
1. Opiskelen neljättä vuotta lääketieteellisen tekniikan ja terveysteknologian ohjelmassa, pääaineena neurokuvantaminen. Hain tykiksi mielenkiinnosta sen jälkeen, kun olin toiminut TEKin hallopedina valtuuston opiskelijaedustajana.
2. Turussa jatkuu vakiinnuttamisen aika. Tekniikan laajennus on rauhoittunut, ja uusia järjestöjä ei enää synny vuosittain. Yhteistyö matemaattis-luonnontieteellisten järjestöjen kanssa on alkanut loistavasti.
3. Minut saa kiinni melkeinpä helpoiten kampuksella – yleensä aamusta iltaan. Muutoin minua kannattaa lähestyä Telegramissa (@turuntykki) tai monimutkaisemmissa asioissa sähköpostitse.
4. Löysin viime vuonna aikaa jälleen lukemiselle. Muuten minut voi löytää esimerkiksi kyykkäkentiltä tai näpräämässä elektroniikan kanssa elektroniikkalabrassa!
Sara Parkkinen, Oulu
1. Olen neljännen vuoden ympäristötekniikan opiskelija. Lähdin tykin hommiin vietettyäni vuoden kiltayhdyshenkilön saappaissa hallitustoiminnan yhteydessä. Tasa-arvo ja reiluus ovat minulle tärkeitä arvoja, ja siksi TEK ja tykin työ tuntuivat minulle sopivalta.
2. Oulussa juhlitaan puolipyöreitä ainakin prosessitekniikan ja tuotantotalouden opiskelijoiden toimesta. Huhun mukaan myös parasta Wappua juhlitaan tänä keväänä entistäkin pidempään.
3. Parhaiten ja nopeiten minut tavoittaa Telegramissa käyttäjällä @OulunTykki. Minuun voi olla aina yhteydessä myös sähköpostise.
4. Nykyisiin harrastuksiini lukeutuu opiskelijatoiminta, mutta toivoisin vuoden aikana ehtiväni palata rakkaan harrastukseni vapaapalokunnan pariin.
Bryn Sloan, Helsinki
1. Opiskelen neljättä vuotta tietojenkäsittelytiedettä Kumpulan kampuksella. Kaksi vuotta sitten näin ilmoituksen tykkihausta ja ainejärjestöhommat työnä kuulosti unelmapestiltä. Erityisesti verkostoituminen ja mahdollisuudet toimia laajemmalla kaavalla kuin yksittäisessä järjestössä kiinnosti roolissa!
2. Ehdottomasti ajankohtaisin asia Helsingin yliopistolla on kiinteistöistä luopuminen. Tämä vaikuttaa todella paljon järjestöjen tapahtumiin, vaikkakaan Kumpulassa tilamme eivät muutu. Etenkin syksyllä yhteistyö järjestöjen kanssa on tärkeämpää kuin koskaan.
3. Minut saa parhaiten kiinni sähköpostilla bryn.sloan@tek.fi tai Telegramissa @Kumpulantykki. Kumpulassa minut löytää usein Gurulasta tai järjestöjen suunnistuksissa TEKin rastilta!
4. Vapaa-aikani kuluu suurimmalta osin tapahtumissa tai muuten ystävien tai kumppanini kanssa. Usein laulun johdan sitseillä, edustan vujuilla ja tykkään pelailla D&D:tä tai muita videopelejä.
Kaisa Vornanen, Tampere
1. Olen Tampereelta vastavalmistunut sähkötekniikan DI ja toista vuotta Tampereen tykkinä. Halusin päästä edistämään tamperelaista mahtavaa opiskelijakulttuuria hieman eri näkövinkkelistä TEKin leivissä!
2. Hervannassa ovat monet killat ja kerhot saaneet taas järjestötiloja käyttöönsä Sähkötalon remontin etenemisen myötä, mikä on hieno juttu! Eiköhän Tampereella ole taas huikaiseva vuosi tulossa opiskelijatapahtumien myötä!
3. Parhaiten mut tavoittaa varmastikin Telegramissa @vornanen ja kampuksella kohdatessa.
4. Vapaa-ajalla tykkään käydä avannossa, lukea ja harrastaa pallopelejä, joista erityisesti jalkapallo on lähellä sydäntä. Uutena vanhana harrastuksena myös neulominen!
Tiedätkö tykeistä?
Tykki juontaa sanasta teekkariyhdysmies. Teekkariyhdysmies-sana ilmestyi TEKin sanastoon 2000-luvulla, jolloin se korvasi korkeakouluyhdysmies-sanan. Teekkariyhdysmiehet muuttuivat opiskelijayhdyshenkilöiksi vuonna 2017.
Jos tiedät tässä kerrottua tarkemmin, milloin korkeakouluyhdysmiestoiminta alkoi tai milloin teekariyhdysmies-sana otettiin käyttöön, niin kerro se meille osoitteeseen TEK-lehti@tek.fi ja me kerromme sen myös muille.