mies, läppäri, yrittäjä, AKY
TEK Academy

AKY: Superihminen vai uupunut yrittäjä? Myytti, joka vie voimat

Tässä AKYn eli Akavalaisten yrittäjien webinaarissa tarkastelemme yrittäjän arjen kuormitusta ja voimavaroja, tunnistamme erilaisia selviytymisen tapoja sekä pysähdymme omien ajattelumallien äärelle: millaisia vaatimuksia asetat itsellesi? Voisitko suhtautua itseesi hieman inhimillisemmin? Webinaari antaa tilaa oivaltaa, keventää ja löytää kestävämpi tapa olla yrittäjä ilman, että sinun tarvitsee olla superihminen. Tervetuloa mukaan kaikki yrittäjät tai yrittäjyydestä kiinnostuneet! 

 

Ilmoittautuminen päättyy 28.09.2026

Tapahtuman tiedot

Päivämäärä

28.09.2026

Aika

15:00-16:00

Teemat

Yrittäjyys

Kieli

Suomi

Ilmoittaumislinkki näkyy TEKin jäsenille tässä, kun olet kirjautunut sivustolle oikeasta yläkulmasta. Jos et ole vielä jäsen, liity nyt!

Yrittäjiä motivoi usein vapaus ja rajattomat mahdollisuudet, mutta juuri niissä piilee myös jaksamisen ansa. Varsinaisen työn lisäksi yrittäjän on huolehdittava kaikesta yrityksen arjesta taloudenhallinnasta asiakashallintaan ja kannettava vastuu yksin.

Mutta voiko yksi ihminen jaksaa määräänsä enempää? Saako yrittäjäkin olla vain ihminen? Entä jos taustalla elääkin myytti superihmisestä, joka jaksaa kaiken, kantaa kaiken ja hallitsee kaiken yksin?

Miksi osallistua?

  • Saat oivalluksia siitä, miksi yrittäjyys voi tuntua samaan aikaan palkitsevalta ja kuormittavalta.
  • Opit tunnistamaan omia ajattelumallejasi ja keinoja keventää sisäistä painetta ja vaatimuksia.
  • Löydät tapoja rakentaa inhimillisempi ja kestävämpi tapa tehdä yrittäjyyttä ilman jatkuvaa venymistä.

Webinaari on tarkoitettu yrittäjille ja yrittäjyyttä pohtiville.

image with text

AKY – Akavalaiset Yrittäjät on akavalaisten liittojen yrittäjäjäsenten äänitorvi ja edunvalvoja. AKYn jäsenliiton (kuten TEKin) jäsenenä olet tervetullut AKYn järjestämiin tapahtumiin. Tutustu AKYn tapahtumakalenteriin.

Tilaisuus on maksuton ja ilmoittautuminen on avoinna kaikille AKYn jäsenliittojen jäsenille. Webinaari nauhoitetaan ja tallenne tulee TEKin jäsenten saataville TEKin tallennekirjastoon muutaman päivän sisällä webinaarista.