Täyskäännöksen tehnyt Smart on tuonut nyt markkinoille kolme automallia. Otimme perusteelliseen koeajoon sarjan myyntitykin.
Smartin kaksi pienempää mallia, normaalien henkilöautojen kokoiset ja näköiset #1 ja #3 tulivat myyntiin jo aiemmin.
Ajettuani Smartin uutta, oikeasti fiksua ja tilavaa #5 -katumaasturia jokunen aika sitten Portugalissa, halusin kuitenkin sivistää itseäni myös niiden jo aiemmin markkinoille tulleiden mallien osalta. En nimittäin ollut vielä kertaakaan osunut noiden autojen rattiin, aikataulusyistä.
Kun tarjolla oli maahantuojan, Vehon, mukaan myydyin malli eli #3:n nelivetoinen isoakkuinen versio, oli helppo raivata kalenteriin tilaa ja sujauttaa sen kiekon muotoinen avain taskuun.
Kiinalaisempi
Smart korosti #5:n kohdalla että merkin toinen omistaja Mercedes-Benz on osallistunut sen suunnittelutyöhön selvästi enemmän kuin pienempien mallien kohdalla.
Niiden takana on suuremmalta osin se toinen omistaja, kiinalainen Geely. Auto perustuu SEA2-perusrakenteeseen, jonka jakavista automalleista osa on ainakin vielä toistaiseksi Suomen teillä melko tuntemattomia: Zeekr X:ää tai Lynk & Co Z20:aa ei ainakaan toistaiseksi tule taajaan vastaan meillä.
Sen sijaan Smart #1:stä ja sitä hieman vielä tunnetumpaa saman perusrakenteen jakavaa autoa tulee. Sama geeniperimä löytyy nimittäin myös Volvon EX30:stä, tuosta melkoisen yskivän alun saaneesta pienestä sähkökatumaasturista.
Geelyisyys ja kiinalaisuus näkyvät #3:n tietynlaisena design- ja suunnittelukielenä, jonka tarkka kuvailu tai osoittaminen sormella on hieman ehkä hankalaa.
Auton avain esimerkiksi on kiekkomainen, valkoista muovia ja ehkä aavistuksen lelumainen. Tänä päivänä ei ole mitään syytä miksi kaukosäätöavain ei voisi olla sellainen koska sitä nyt ei työnnetä virtalukkoon ja väännetä, mutta toisaalta: onko suurikokoinen kiekko juuri se optimaalisin ratkaisu?
Samanlainen, aavistuksen tarpeeton leikkisyys näkyy myös mittaristoissa ja käyttöjärjestelmissä. Väreiltään, fonteiltaan ja grafiikoiltaan ne ovat todella aasialaistyyppisiä: hieman hempeähköä pastillisävyä siellä-täällä
Älkääkä käsittäkö väärin, en ole esimerkiksi tämän päivän BMW:n mittaristojen vaikeaselkoisuudeksi taipuvan väkinäisen maskuliinisuuden fanikaan, mutta alalta löytyy myös firmoja jotka osaavat tehdä selkeitä, graafisesti kauniita mittaristoja ja käyttöjärjestelmiä. Jos jotain pitää kopioida, niin miksi ei sitten vaikka sellaisia?
Sähköautomainen
Kolmonen on 4,44 metriä pitkä, ja sen akseliväli on 2,78 metriä. Tämä tarkoittaa, että tilaa autossa on ulkomittoihin nähden ihan mukavasti, vaikkei toki niin valtavasti kuin isoveli Viitosessa.
Ajo- tai istuma-asennoissa ei ole erityistä moittimista, vaan ne edustavat kohtalaista keskitasoa kaikelta osin. Istuimissa on perusmallissa vain perussäädöt jotka tapahtuvat sähköllä. Säätövaraa on riittävästi myös hieman pidemmille kuljettajille.
Tavaratila Kolmosessa on melko matala, vaikkakin laaja. Reunoilta löytyy verkkolokerot pikkusälälle ja takapenkin selkänojasta suksiluukku. Lastausaukko on korilinjasta johtuen yhtä lailla matalahko, nostokynnystä tavaratilasta pois ei näin synny juurikaan. Samalla tietysti tavaratilaan ei pysty kovin isoja yksittäisiä esineitä lastaamaan.
Huonoja uutisia siis niille, jotka viikoittain pesukonetta mukanaan raahaavat.
Pimpeli-pom!
Se missä Smartin keskikokoisella myyntitykillä menee pieleen, on käyttöjärjestelmä. Sinänsä systeemistä ei löytynyt reilun viikon mittaisen puristuksen aikana suoraan käyttöä haittaavia bugeja, mutta tuntuu ettei systeemiä ole suunniteltu niinkään autoon, vaan pikemminkin ajanvietteeksi.
Nykyautoissa pakollinen, raivostuttavan intohimoisesti työhönsä suhtautuva ylinopeusvaroitus vaatii tilanteesta riippuen neljä painallusta tietoviihdejärjestelmän näytön eri laidoilta hiljentyäkseen.
Se on liikaa. Perinteisiltä autonvalmistajilta homma sujuu huonoimmissa tapauksissa kahdella painalluksella ja intuitiivisesti, Smartin kohdalla näpyttely vaatii katseen siirron ruutuun ja useamman tähtäyksen sormella.
Personoitujen ajoavustinasetusten käyttöönotto vaatii sekin neljä painallusta - ja kaiken lisäksi niidenkin kohdalla avustimen käyttöönotto vaatii vielä ”oletko varma”-ruudusta vielä asian vahvistamisen.
Hulluinta on, että Smartissa ei nopeusrajoitusvaroitinta saa yhdistettyä noihin personointeihin, vaan se pitää aina erikseen valita toisesta valikosta.
Smartilaisten kannattaisi ottaa tässä kohdassa mallia esimerkiksi toiselta emoyhtiöltään, Mercedekseltä. Sen malleissa holhouskilinän saa päältä yhdellä painalluksella, ja vaikka sekin valintapaikka löytyy tietoviihdejärjestelmän näytöstä, se on siinä aina, helpossa paikassa ja nopeasti löydettävissä.
Vakionopeuspakotin
Toinen, vielä lisää koodausta kaipaava toiminto on Smartin ajoavustinjärjestelmä. Kyse on onneksi periaatteessa pienistä haasteista, joista isoa osa muitakin valmistajia on selviytynyt ihan hyvin.
Adaptiivisen vakionopeussäätimen toiminta on ajoittain työlästä seurattavaa. Se hidastaa kyllä hitaampien autojen taakse asiallisesti, mutta ohitus- ja kaistanvaihtotilanteissa takaisin tavoitenopeuteen kiihdyttäminen on laiskaa. Adaptiivisuus kärsii terminä, jos kuljettajan pitää kannustaa autoa.
Myös Smartin into poimia omatoimisesti nopeusrajoituksia ja säätää säädin niille on vähän turhan innokasta. Tästä onneksi pääsee sinänsä eroon personoiduilla asetuksilla.
Kolmos-Smart vahtii ajajansa tekemisiä myös melko intensiivisesti. Kuljettajan katseen harhailu tienviittoihin tai ohitettavan huoltoaseman latausmahdollisuuksista kertovien mainosten suuntaan saa auton huomauttamaan asiasta mustasukkaiseen sävyyn.
Onneksi Smartilla on pistetty digimittaristo kuljettajan näkökenttään ratin taakse, eikä jokainen navigaattorin, nopeuden tai jäljellä olevan toimintamatkan vilkaisu saa aikaan piippauskonserttia.
Sähköllä laturille
Isoakkuisen Kolmosen akun kapasiteetti on 62 kilowattituntia. Autolle kerrotaan toimintamatkaksi 415 kilometriä, ja suurimmaksi lataustehoksi kelvollinen 150 kW.
Tämä tosin tarkoittaa piikkitehoa, sillä kolmeentoista prosenttiin ajetun akun latausteho nousee tuohon lukemaan varsin rivakasti, mutta lähtee sitten vajoamaan alas melko suoraviivaisesti.
Lämpimällä akulla saavutettiin kuitenkin hieman luvattu kovempi piikki, sillä Kempowerin laturi työnsi Smartiin 155,4 kW:n teholla tavaraa.
Sinänsä lataus sujuu ihan rivakasti. Latausväliksi valikoitui 13–61 prosenttia, mikä sujui 18 minuutissa. Smartin lupaama 10–80% sujunee siis haasteitta alle 30 minuutissa, mikä on tässä koko- ja hintaluokassa aikalailla standardi.
Ajoimme Smartilla alkukesän kelissä reipasvauhtisen mutta vaihtelevan maantiesiivun, pituudeltaan 260 km.
Auto suoriutui siitä luonnollisesti ilman välilatauksia, mutta haukkasi perille pääsyn jälkeen kilowattitunnin akkuunsa 45,3 kWh energiaa. Aikaa suoritukseen kului 38 minuuttia.
Maltillisessa, rauhallisessa maantieajossa se pääsee 17–18 kWh:n väliin.
Mitä me tästä olimme mieltä?
Kolmos-Smart on väsähtänyttä fraasia käyttäen ihan hyvä auto. Se ei oikein millään mittapuulla ole ehdottomasti luokkansa parhaimmistoa, eikä kompastelekaan kovin monessa jutussa.
Se helpommin korjattava haaste on softapuoli, mutta Smart vaikuttaisi olevan firma joka kuuntelee kyllä palautetta asiasta. Käytettävyys saisi ottaa digiloikan mieluummin heti.
Ja mitä tulee sen tavaratilaan, niin #1:ssä se puoli on hoidettu hieman käytännöllisemmin. Toinen ongelma saattaa siis hoitua jo valitsemalla sen laatikkomaisemman version mallistosta.
Hinta 4/5
Alle 50 000 euron menevä hintalappu on sekin ”ihan hyvä”. Kisa alkaa vain olemaan todella kovaa tässä luokassa.
Laatuvaikutelma
Smart on jostain syystä melko meluisa auto. Erityisesti rengasmelu korostuu maantieosuuksilla, ja häly on vielä taajuudeltaan korviinpistävää.
Ajettavuus
Erikoista on, että Smart unohti ajoittain kytkeä ohjaustehostimen päälle ajon ensimmäisten sekuntien ajaksi. Tai ehkei se vaan ehtinyt, muulta tekemiseltään. Maantiellä auto on asiallinen.
Istuimet ja tilankäyttö
Tavaratila ei ole mitenkään antelias. Etu- ja takapenkkiläisillä tilaa puolestaan on auton ulkomitat huomioiden hyvin.
Kulutus ja toimintamatka
Smart menee maantieajossa kohtuullisella kulutuksella, mutta latauskäyrä osoittaa pikemminkin kaakkoon kuin itään.
Viihdejärjestelmät
Smartin viihdejärjestelmä tai siihen liittyvät tietojärjestelmän toiminnot eivät ole käytettävyydeltään alan parhaimmistoa.
Kommentti
”Geely on ollut Kolmosen suunnittelussa enemmän mukana kuin Mercedes-Benz, ja se kyllä näkyy.”