Service och förmåner [1]
Service och förmåner
De TFiF-medlemmar som önskar arbetsmarknadsservice kan få den via TEK genom att utöver TFiF- avgiften erlägga en speciell TEK-avgift. I TEK-avgiften ingår premien för arbetslöshetsförsäkringen.
Anslut dig som TFiF - TEK medlem
Läs mer [2]
Intressebevakning
Förhandlings- och avtalsverksamheten handhas av Akavas förhandlingsorganisationer De Högre Tjänstemännen YTN och Förhandlingsorganisationen för offentliga sektorns utbildade JUKO.
På arbetsplats- och individnivå sköts intressebevakningen av föreningarna inom företagen, ombudsmännen och kontaktpersonerna. Dessa stöds av TEK, YTN och JUKO.
Arbetslöshetsskydd
Inkomstrelaterat arbetslöshetsskydd [3] utbetalas via Kassan för högt utbildade KOKO [4]. TEK:s jurister ger råd när det gäller juridiska frågor i samband med arbetslöshetsskyddet.
Rättsskydd
En täckande ansvars- och rättsskyddsförsäkring [5] för rättegångskostnader som gäller konflikter om arbetsförhållanden samt person-, föremåls- och egendomsskador.
Juridisk rådgivning
Hjälp och råd i arbetsmarknadsfrågor fås via de juridiska sidorna [6] på webben och av TEK:s jurister [6]per telefon och e-post. Du kan också kontakta oss via kontaktblanketen [7].
Lönerådgivning
Lönestatistik och -rekommendationer [8] som baserar sig på den årliga arbetsmarknadsundersökningen samt Palkkanosturi-programmet som hjälper dig att bestämma din rätta lönenivå.
Karriärservice
TEKrekrys arbetsplatsportal [9] på LinkedIn ger dig information om arbetsmöjligheter.
Personlig vägledning [10] stöder dig vid planering av din karriär och arbetssökning.
För företagare och blivande företagare
Rådgivning om juridiska frågor kring företagarskap [6].
Virtuaalilakimies [11]-tjänsten erbjuder juridisk information som företagen behöver i sin dagliga affärsverksamhet.
Information och guideböcker på webben.
Yrkesutövarnas och företagarnas arbetslöshetskassa AYT [12]är en självständig arbetslöshetskassa för företagare.
Rabatter
www.memberplus.fi [13]
MEDLEMSFÖRMÅNER OCH TJÄNSTER HOS TEK
Ladda pdf-broschyr [14]