TEK kampuksilla

Kampuksilla TEK-asioissa toimivat opiskelijayhdyshenkilöt ja TEK-kiltayhdyshenkilöt.

Tältä sivulta löydät opiskelijayhdyshenkilöiden ja kiltayhteyshenkilöiden yhteystiedot. He ovat TEKin opiskelijatoiminnan moottorit kampuksilla. Tykin hihaan kannattaa tarrata esimerkiksi edunvalvontaan, työttömyysturvaan, työelämän pulmiin ja TEKiin liittyvissä asioissa. Jos he eivät jotain tiedä, he tietävät kuka tietää!

OTANIEMI
 



TEKin Opiskelijayhdyshenkilö:
Eero Järvinen
045 111 4650
eero.jarvinen@tek.fi

Eero Järvinen, tuttavallisemmin Ertsi, on viidennen vuoden sähköteekkari Otaniemestä. Opiskelu-uransa aikana hän on laulattanut opiskelijoita sitseillä, luotsannut yhden vuosikurssin sähköfukseja teekkareiksi sekä viimeisimpänä toiminut TEKin kiltayhdyshenkilönä. Ertsi opiskelee kehittyneitä energiajärjestelmiä haaveenaan pysäyttää ilmastonmuutos, ja vapaa-ajallaan tykkää sekä rentoutua kavereiden seurassa että urheilla monipuolisesti. Häntä saa vapaasti vetää hihasta jos mikään asia askarruttaa, Otaniemessä törmäillään!

KILTAYHDYSHENKILÖT 2020:                  

Arkkitehtikilta (AK):

Sara Soimasuo

sara.soimasuo@outlook.com

Automaatio- ja systeemitekniikan kilta AS:

Arttu Pohja

arttu.pohja@aalto.fi

Bioinformaatioteknologian kilta Inkubio:

Suvi-Anna Helkiö

suvi-anna.helkio@aalto.fi

Fyysikkokilta (FK):

Lauri Seppäläinen

lauri.seppalainen@aalto.fi

Informaatioverkostojen kilta Athene:

Katri Mäki-Kullas

katri.maki-kullas@aalto.fi

Kemistikilta (KK):

Tytti Jämsä

tytti.jamsa@aalto.fi

Koneinsinöörikilta (KIK):

Mikko Heliö

mikko.helio@aalto.fi

Maanmittarikilta (MK):

Severi Mattila

severi.mattila@aalto.fi

Prosessiteekkarit (PT):

Jani Anttila

jani.anttila@aalto.fi

Puunjalostajakilta (PJK):

Sara Siivola

sara.siivola@aalto.fi

Rakennusinsinöörikilta (IK):

Susanna Karlqvist

susanna.karlqvist@aalto.fi

Sähköinsinöörikilta (SIK):

Toni Ojala

toni.ojala@aalto.fi

Teknologföreningens TFiF-kontaktperson:

Albert Rehnberg

ordforande@teknologforeningen.fi

Tietokilta (TiK):

Visa Pollari

visa.pollari@tietokilta.fi

Tuotantotalouden kilta Prodeko:

Rita Myllymäki

rita.myllymaki@aalto.fi

Vuorimieskilta (VK):

Pekka Pirkola

pekka.pirkola@aalto.fi

Nuoret designerit (NuDe):

Silvia Puukko

silvia.puukko@aalto.com

TAMPERE


TEKin Opiskelijayhdyshenkilö:
Teemu Kontro
040 750 3170
teemu.kontro@tek.fi

Teemu Kontro opiskelee tietojohtamista luonnollisesti Tampereella. Teemu on toiminut useissa järjestöissä sekä vuonna 2018 ylioppilaskunnan hallituksessa.

Tampereen aluetoimisto: 
TEK Lounge, Tietotalo (B110)
Korkeakoulunkatu 1, 33720 Tampere
 

Kiltayhdyshenkilöt 2020:

Indecs:
Annika hiipakka
annika.hiipakka@tuni.fi

MIK:
Veikko Kujala
veikko.kujala@tuni.fi

SKILTA:
Lari Leino
lari.leino@tuni.fi

KoRK:
Miika Kröger
miika.kroger@tuni.fi

TiTe:
Juho Lommi
juho.lommi@tuni.fi

TARAKI:
Saana Romula
saana.romula@tuni.fi

Man@ger:
Piia Niinikoski
piia.niinikoski@tuni.fi

Hiukkanen:
Roosa Hytönen
roosahannele.hytonen@tuni.fi

Bioner:
Julius Haapakoski
julius.haapakoski@tuni.fi

TamArk:
Ila Narjus
ila.narjus@tuni.fi

Autek:
Jaakko Järnstedt
jaakko.jarnstedt@tuni.fi

YKI:
Mikael Ahtonen
mikael.ahtonen@tuni.fi

TaSciEn:
Moo Oppenheim
moo.oppenheim@tuni.fi

INTO:
Ariane Raschke
ariane.raschke@tuni.fi

Luuppi:
Riina Harjuniemi
tek@luuppi.fi

JYVÄSKYLÄ

Ynnä:
Nio Piri
niopiri@student.jyu.fi

LAPPEENRANTA, Kuopio ja Joensuu



TEKin Opiskelijayhdyshenkilö:
Noora Rautio
044 970 6266
noora.rautio@tek.fi


Mie olen Raution Noora, 25-vuotias, nykyisin lappeen Rantalaistunut mutta kotoisin mualiman navan kuppeesta Kuopiosta. Opiskelen Skinnarilan niemimaalla kolmatta vuotta tuotantotaloutta ja aiemmin olen opiskellut toiset kolme vuotta fysiikkaa yliopistossa. Opintojen ja Tykin töiden ohella toimin aktiivina sekä omassa killassa että ylioppilaskunnassa. Keuhkojen lisäksi sydäntä lähellä on retkeily, joskus jopa eräily. ja kahvihifistely ulko- ja sisäilmassa.

Lappeenrannan aluetoimisto:

TEK Lounge, Yliopistonkatu 34, 53850 Lappeenranta

Kiltayhdyshenkilöt 2020:

Kaplaaki  tuotantotalous
Juha Lähteinen
juha.lahteinen@student.lut.fi

KRK konetekniikka
Mikael Ekholm
mikael.ekholm@student.lut.fi

Armatuuri energiatekniikka
Matilda Orpana
matilda.orpana@student.lut.fi

Cluster tietotekniikka
Ville Martas
ville.martas@student.lut.fi

Pelletti ympäristötekniikka
Antti Pietiläinen
antti.pietilainen@student.lut.fi

Sätky sähkötekniikka
Riku Ahtiainen
riku.ahtiainen@satky.fi

Lateksii laskennallinen tekniikka
Inka Saarikoski
inka@lateksii.fi

Ketek kemiantekniikka
Iita Hinkkanen
iita.hinkkanen@student.lut.fi

KUOPIO

Serveri ry tilastotiede
Juulia Kokkonen
kokkojuu@student.uef.fi

Hyeena ry fysiikka ja ympäristötiede
Daniela Aivanen
daniela.aivanen@hotmail.com

Saija Kalliomäki
saikal@uef.fi

JOENSUU

Epsilon ry fysiikka ja matematiikka
Jenni Savolainen
jennidas@uef.fi

Skripti ry tilastotiede 
Aarne Haverinen

OULU



TEKin Opiskelijayhdyshenkilö:
Johanna Sirviö
040 4105 026
johanna.sirvio@tek.fi

Johanna Sirviö on neljännen vuoden rakennus- ja yhdyskuntatekniikan opiskelija Oulun yliopistosta. Johanna on toiminut Ympäristörakentajakillan puheenjohtajana, jolloin TEK tuli varsin tutuksi. Vapaa-ajallaan Johanna neuloo ja ulkoilee mahdollisimman paljon.

Oulun aluetoimisto
Teknologiantie 1
90570 Oulu
 

Kiltayhdyshenkilöt 2020:

Oulun Teekkariyhdistys ry
Marco Quiroz
puheenjohtaja@oty.fi

Oulun yliopiston Ympäristörakentajakilta ry
Sami Herala
puheenjohtaja@ymparistorakentajakilta.fi

Oulun yliopiston Prosessikilta ry
Erkki Laitinen
puheenjohtaja@prosessikilta.fi

Oulun Arkkitehtikilta ry
Anthon Timmerbacka
puheenjohtaja@oulunarkkitehtikilta.fi

OPTIEM - Oulun Tuotantotalousteekkarit ry
Joonas Siilanen
puheenjohtaja@optiem.fi

Sähköinsinöörikilta ry
Eero Sankila
puheenjohtaja@sik.fi

Oulun Tietoteekkarit ry
Saku Salo
puheenjohtaja@otit.fi

Oulun Yliopiston Koneinsinöörikilta ry
Oskari Virtanen
puheenjohtaja@palkki.oulu.fi

Sigma-kilta ry
Paula Kvist
paula.kvist@student.oulu.fi

Oulun lääketieteen tekniikan opiskelijat ry
Mari Kangas
puheenjohtaja@olto.fi

Blanko ry
Laura Djerf
puheenjohtaja@blanko.fi

VAASA
 


TEKin Opiskelijayhdyshenkilö:
Petra Hakoniemi
045 122 4066
petra.hakoniemi@tek.fi


Vaasan aluetoimisto:
Vaasan yliopisto/Technobothnia/F6P10
Petra Hakoniemi/TEK
PL 700
65101 Vaasa
 

Kiltayhdyshenkilöt 2019:

Tutti:
Ida Paldanius
kilta@tutti.fi

EnTech:
Ville Saaranen
ville.saaranen@abo.fi

TURKU



TEKin Opiskelijayhdyshenkilö:
Jeremi Nyyssönen
044 255 7650
jeremi.nyyssonen@tek.fi

​Olen Jeremi Nyyssönen, jokusen vuoden opiskellut turkulainen teekkari. Olen biotekniikan kandi ja tällä hetkellä opiskelen DI-tutkintoani tietotekniikalla. Kuluvan vuoden olen viettänyt Turun yliopiston ylioppilaskunnan hallituksessa varapuheenjohtajana. Vapaa-aikanani viihdyn järjestöhommissa, videopelien äärellä sekä potkupallokenttien äärellä.

Turun aluetoimisto: 
TEK/Datacity, 
Lemminkäisenkatu 14-18 A,
20520 Turku

Kiltayhdyshenkilöt 2020:

Turun yliopisto:

Digit:
Werneri Aarnio
waaarn@utu.fi

Nucleus:
Emma Mäkinen
emjoma@utu.fi

Asteriski:
Ivan Maurin
ivamau@utu.fi

Delta:
Sanna Launiainen
satelau@utu.fi

Åbo Akademi:

DaTe:
Jakob Nordmnan
janordma@abo.fi

Kemistklubben:
Andreas Sweins
asweins@abo.fi

Infå:
Ville-Matti Saarelainen
vsaarela@abo.fi

Sigma:
Matts Biskop
matts.biskop@hotmail.com

Quantum:
Alexander Munsterhjelm
alexander.munsterhjelm@abo.fi

HELSINKI

Matlu-tykki


TEKin matemaattisluonnontieteen ja tietojenkäsittelytieteen opiskelijayhdyshenkilönä:
Tiina Nokelainen
050 3230 336
tiina.nokelainen@tek.fi

Tiina Nokelainen toimii matemaattisluonnontieteen ja tietojenkäsittelytieteen opiskelijayhdyshenkilönä. Tiina opiskelee terveysteknologiaa Turussa ja vastaa Kumpulan kampuksen opiskelijatoiminnasta toimii TEKin ML-opiskelijayhdiksen pääsihteerinä.

TEK-yhdyshenkilöt 2020:

TKO-äly
Miika Koskela
miika.f.koskela@helsinki.fi

Matrix ry
Pauliina Pirilä
pauliina.pirila@helsinki.fi

Resonanssi ry
Santeri Paajanen
santeri.e.paajanen@helsinki.fi

Integralis ry
Amanda Sandelin
amanda.sandelin@helsinki.fi

Maantieteen Opiskelijat ry (MaO)
Emilia Ihalainen
emilia.ihalainen@helsinki.fi

Matlu ry
Ville-Veikko Saari
ville-veikko.saari@helsinki.fi