Valiokunnat

TEKin valiokunnat ja jäsenet.

TEKin valiokuntien jäsenet  2017–2020

Valiokuntien listoilla on puheenjohtajien ja jäsenten nimet, oppiarvot, työ-/opiskelupaikat, kotipaikat sekä mahdollinen varahenkilö. Valiokunnan toimikausi kestää kolme vuotta. Valiokuntien opiskelijaedustajien toimikausi on kalenterivuosi.

Jäsen- ja järjestöasiainvaliokunta (JJV)

Puheenjohtaja
Nyman Timo, DI, Neste Jacobs Oy, Vantaa

Jäsenet

Ahopelto Johanna, FT, KTT, DesNetti Oy, Vaasa
Annanmäki Martti, FM, eläkkeellä (STUK), Vantaa
Federley Mikael, DI, Tapiolan Lämpö, Espoo
Jantunen Aleksandra, DI, Turku
Kellokoski Heli, DI, Dupont, Jyväskylä
Korhonen Esko, DI, ESJU, Oulu
Koskinen Sanni, opiskelija, Turku (varalla Pekkonen Joonas, opiskelija, Tampere)
Lahtinen Ville, DI, Inspecta Tarkastus Oy, Lahti
Miikki Lars, DI, Urban Mill @ Järvelin Design Oy, Helsinki
Ojala Jaakko, FM, eläkkeelllä, Helsinki
Pärnänen Ilmari, DI, Capgemini Finland Oy, Helsinki
Savola Jaakko, DI, SSAB, Raahe
Silius-Miettinen Pirjo, FM, Citrus Solutions Oy, Tampere (Koivisto Pekka, FK, eläkkeellä, Raasepori)
Vesala Jussi, DI, Reaktor, Turku

Sihteeri DI Jorma Louhelainen, asiamies, TEK
OTM Joel Salminen, yksikönjohtaja, TEK

Koulutusvaliokunta (KOV)

Puheenjohtaja
Myllymäki Hanna-Riikka, DI, Aalto University Executive Education Oy, Kauniainen

Jäsenet
Björkman Jouni, FT, Seinäjoen ammattikorkeakoulu, Seinäjoki
Hahtola Verna, opiskelija, Tampere (varalla Korpelainen Veli-Matti, opiskelija, Tampere)
Himanen Paula, DI, eläkkeellä, Oulu
Holmlund Peter, DI, Åbo Akademi, Parainen
Kantanen Mari-Selina, DI, Lapin ammattikorkeakoulu Oy, Oulu
Kestilä Juha, DI, ABB Oy, Helsinki
Kononen Kiira, opiskelija, Vaasa (varalla Luostarinen Tommi, opiskelija, Oulu) 
Lassenius Casper, TkT, Aalto SCI, Hattula
Luoma-aho Maria, DI, ELY-keskus, Kaakkois-Suomi, Iitti
Merikoski Riku, DI, SKM Market Predictor AS, Vantaa
Paajanen Lasse, FK, eläkkeellä, Helsinki, (Lauri Antti, FT, Helsingin yliopisto, Vantaa)
Raatikainen Ilkka, TkT, DesnNetti Oy, Vaasa
Rahiala Esa, DI, Satakunnan ammattikorkeakoulu, Ulvila
Rissanen Ville-Matti, DI, Energiavirasto, Helsinki
Ropponen Matti, TkL, eläkkeellä, Helsinki
Schrey-Niemenmaa Katriina, TkL, Metropolia Ammattikorkeakoulu Oy, Espoo
Sipilä Erja, TkL, TTY elektroniikan laitos, Tampere
Tikkanen Essi, opiskelija, Oulu (varalla Siira Santeri, opiskelija, Oulu)
Vahtikari Katja, DI, Aalto CHEM, Helsinki
Vesanto Pertti, arkkit., eläkkeellä, Helsinki

Sihteeri DI Juhani Nokela, asiamies, TEK

Kunnan valiokunta (KUV)

Puheenjohtaja
Siivola Mari, arkkit., Vantaan kaupunki, Helsinki

Jäsenet
Halkola Hannu, DI, Helsingin kaupunki,  Stara, Helsinki
Henriksson Riikka, FM, Santasalo Tuomas Ky, Vantaa
Jakonen Pirkko-Leena, DI, Lahden kaupunki, Lahti
Julkunen Petro, FT, Kuopion yliop sairaala (sairaalafyysikot), Kuopio
Jämsä Jyri, LuK, HUS, Helsinki
Koivula Petri, DI, Suomen kuntatekniikan yhdistys, Forssa
Kontiokorpi Anniina, DI, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto, Joensuu
Koskivaara Noora, arkkit., Vantaan kaupunki, Vantaa (varalla Reskalenko Kirsti, TkT, Oulu)
Varjonen Emmi, opiskelija, Turku (varalla Markuksela Karoliina, opiskelija, Oulu)

Sihteeri VT Tapani Wahlberg, asiamies, TEK
FM Teemu Hankamäki, neuvottelujohtaja, TEK


NUORTEN VALIOKUNTA (NUV)

Puheenjohtaja
Tiina Mikkonen, Tampere

Jäsenet (suluissa varajäsen)
Jeanette Järnstedt, tait yo, Rovaneimi
Saara Laamanen, tekn yo, Lappeenranta
Vesa Lind, DI, Oulu
Elisabet Shnoro, tekn yo, Oulu
David Wunder, DI, Helsinki

Opiskelijajäsenet 2018:
Lauri Seppäläinen, (Mikael Liimatainen) Espoo
Teemu Siikanen, (Hanna Kataja), Lappeenranta
Mari Saloniemi, ma-lu, Turku(Saku Reunanen, ma-lu, Turku)
Sami Kuoppamaa, (Katri Vanhainen), Oulu
Mikko Paaskoski, (Karri Leinonen), Vaasa
Asser Junnila, (Joonatan Mäkelä), Turku
Annimari Hartikainen, (Teemu Kontro), Tampere

Sihteeri Jussi-Pekka Teini, teekkariasiamies, TEK

TEKNOLOGIAVALIOKUNTA (TGV)
 

Puheenjohtaja
Takala Petri, DI, Gofore, Helsinki

Jäsenet
Helenius Mika, DI, TIVIA Tieto- ja viestintätekniikan ammattilaiset ry, Espoo
Honkalampi Marko, DI, Nokia Networks, Oulu
Isomäki Niko, DI, Outotech Oy, Helsinki
Karlsson Emil, DI, Accenture Oy, TFiFin edustaja
Kokko Annaleena, TkT, Kemira, TFiFin edustaja
Kontinen Sanni, DI, Halton Marine Oy, Lahti
Laitinen Lauri, FM, Nokia Technologies Oy, Espoo
Mikkelä Kari, DI, Tomi Järvelin Design Oy, Espoo
Muranen Lauri, World Energy Counsil Finland ry
Mutka Petri, Blue Pipe Solutions, Jyväskylä
Perkiö Sanna, TkT, Ecobio, Helsinki
Poikela Jani, DI, Gofore, Helsinki
Salomaa Suvi, DI, Valmet Automation Oy, Tampere
Surakka Martti, DI, Pöyry Finland Oy, Nurmijärvi
Särkijärvi Jouni, arkkit., eläkkeellä, Espoo
Tiainen Tuomo, TkT, eläkkeellä, Tampere
Toiminen Leo, opiskelija, Jyväskylä, (varalla Kaitala Emilia, opiskelija, Oulu)
Varala Risto, TkL, UPM-Kymmene Oyj, Lappeenranta

Sihteeri DI Pekka Pellinen, yksikönjohtaja TEK

Uravaliokunta (UV)

Puheenjohtaja
Aalto Martin, DI, HKScan Oy, Helsinki

Jäsenet
Hartikainen Kristiina, DI, Elisa Oyj, Helsinki
Helander David, DI, Senaatti-kiinteistöt, Helsinki
Hellman Jarno, DI, Greenled Oy, Tampere
Ikonen Jari, DI, Tredea Oy, Tampere
Islander Hanna-Leena, DI, Voimatel Oy, Riihimäki
Karjalainen Anni, opiskelija, Oulu (varalla Översti Kimi, opiskelija, Lappeenranta)
Koskinen Jussi, DI, Espoo
Länsi-Seppänen Miika, fil. yo, Affecto Finland Oy, Turku
Miettinen Kirsti, DI, Rastor, Espoo
Niiranen Seppo, arkkit., Rakennustieto Oy, Helsinki
Sariola-Leikas Essi, TkT, TTY, Tampere
Silius-Miettinen Pirjo, FM, Citrus Solutions Oy, Tampere
Turja Turo, DI, Ruukki Metals Oy, Vantaa
Vihinen Teemu, DI, Helsinki
Voutilainen Raimo (MAL), FT, Nordea Henkivakuutus Suomi Oy, Espoo

Sihteeri
KM Sari Taukojärvi, yksikönjohtaja, TEK

Valtion valiokunta (VV)

Puheenjohtaja
Castrén Antti, DI, Liikennevirasto, Espoo

Jäsenet
Ahonen Eetu, DI, STUK, Helsinki
Apajalahti Touko, DI, opett., Kansallinen koulutuksen arviointikeskus, Helsinki
von Essen Hannu, DI, Puolustusvoimat, Tampere
Humalajoki Pia, DI, STUK, Helsinki
Huotari Taija, DI, Geologian Tutkimuskeskus, GTK, Espoo
Kallio Timo, TkT, Patentti- ja rekisterihallitus, Helsinki
Korpinen Risto, TkT, Luonnonvarakeskus, Turku
Paukku Eelis, opiskelija, Oulu (varalla Lehti Vilhelmiina, opiskelija, Turku)
Perähuhta Minna, arkkit., Forssa (varalla Hakaste Harri, arkkit., Helsinki)
Putula Vesa, DI, Puolustusvoimat, Helsinki
Sulameri Riitta, DI, AVI, (TSHDI:n edustaja), Pori

Sihteeri VT Pia Hiltunen, asiamies, TEK
FM Teemu Hankamäki, neuvottelujohtaja, TEK

YKSITYISEN SEKTORIN VALIOKUNTA (YV)

Puheenjohtaja
Aikio Hannele, DI, Outokumpu Stainless Oy, Tornio

Jäsenet
Aaltola Tuula, DI, Nokia Solutions and Networks Oy, Helsinki
Aikavuori Teemu, DI, Tampere
Anttila Ari, DI, Teollisuuden Voima Oyj, Eura
Auterinen Iiro, DI, Teknologian tutkimuskeskus VTT, Helsinki
Axberg Jan, DI, Elisa Oyj, Helsinki
Hiltunen Erkki, FM, Planmeca, Helsinki
Jaakola Henna, DI, Nokia, Oulu
Kallio Tuomas, DI RD Velho Oy, Oulu
Karvali Markus, DI, Pöyry Finland Oy, Oulu
Klemi Kari, Aalto University Executive Education Oy, Espoo
Lehtonen Jari, FT, Trafotek Oy, Kaarina
Lämsä Markku, FT, Tekes, Helsinki
Moisanen Saara, opiskelija, Oulu (varalla Niemi Maija, opiskelija, Oulu)
Muinonen Raija-Liisa, TkL, Laatukeskus Excellence, Espoo
Patana Tuija, arkkit., Arkkitehtitoimisto Kanttia 2 Oy, Oulu
Riiali Pekka, DI, Telia Finland Oyj, Eura
Saukko Miikka, FM, Codenomicon Oy, Oulu
Siitonen Mikko, arkkit., Ramboll Finland Oy, Helsinki (varalla Savolainen Mervi, arkkit., ISS Proko Oy, Kauniainen)
Sillanpää Elina, DI, Valmet Automation, Tampere
Stubb Pernilla, DI, Walki Oy, Pietarsaari
Virta Katja, arkkit., Perko Architects, Helsinki

Sihteeri 
FM Teemu Hankamäki, neuvottelujohtaja, TEK

Korkeakouluvaliokunta (KKV)
(aiemmin yliopistovaliokunta)

Puheenjohtaja
Kokkonen Timo (pj), TkL, Oulun yliopisto, Oulu

Jäsenet
Aarnio Petri, arkkit., Oulun yliopisto
Eskola Hannu, TkT, Tampereen teknillinen yliopisto, sairaalafyysikko, Kangasala
Juuso Esko, TkT, Oulun yliopisto, Oulu
Kalliovaara Juha, TkT, Turun amk, Turku
Kasurinen Jussi, TkT, XAMK, Lappeenranta
Korpijärvi Juha, TkT, Kaakkois-Suomen AMK, Mikkeli
Lampela Hannele, TkT, Oulun yliopisto, Oulu
Lehtonen Lasse, opiskelija Vaasa (varalla Köykkä Juha, opiskelija, Tampere)
Miinalainen Tuuli, DI, UEF, Kuopio
Mäki-Arvela Päivi, TkT, Åbo Akademi, Åbo
Nieminen Tapani, DI, Aalto yliopisto, Helsinki
Palmroth Tanja, DI, Tampereen teknillinen yliopisto, Porin yksikkö, Ulvila
Sainio Panu, TkL, Aalto-yliopisto, insinööritieteiden korkeakoulu, Espoo
Teräspuro Petri, DI, Turun yliopisto, Turku/Piispanristi
Veijalainen Erkki, DI, LUT, Lappeenranta
Vekara Timo, TkT, Vaasan yliopisto, Vaasa

Sihteeri DI Daniel Valtakari, asiamies, TEK
FM Teemu Hankamäki, neuvottelujohtaja, TEK

Yrittäjyysvaliokunta (YRV)

Puheenjohtaja
Paavola Virpi, DI, Cramo, Järvenpää

Jäsenet
Hintikka-Varis Sari, DI, Easydoing
Ilivitzky Nora, DI, Nokia Solutions and Networks, Helsinki
Juva Antti, DI, Tampere
Kokkonen Sampo, DI, Lappeenrannan teknillinen yliopisto / Kiitorekku, Lemi
Korpela Merja, FM, eläkkeellä, Helsinki
Koski Juha, DI, Tampereen kauppakamari, Tampere
Kousa Olli, opiskelija, Lappeenranta (varalla Vättö Teppo, opiskelija, Turku)
Leivo Minna, DI, Eltel Networks, Tampere
Miettinen Kaisu, DI, Innovation Residence Oy, Oulu
Nyberg Petri, DI, Qualico Oy, Jyväskylä
Piitulainen Hannele, DI, Patria, Tampere
Sipilä Kari, TkL, TkT h.c., Future Innovations, Espoo
Timperi Arto, TkT, Insinööritoimisto Comatec Oy, Tampere
Tolvanen Jukka, DI, Aumaen Oy, Helsinki
Vallila Erja, DI, Rambol Espoo, Vantaa

Sihteeri DI Martti Kivioja, asiamies, TEK
DI Pekka Pellinen, yksikönjohtaja, TEK