Valiokunnat

TEKin valiokunnat ja jäsenet.

TEKin valiokuntien jäsenet  2017–2020

Valiokuntien listoilla on puheenjohtajien ja jäsenten nimet, oppiarvot, työ-/opiskelupaikat, kotipaikat sekä mahdollinen varahenkilö. Valiokunnan toimikausi kestää kolme vuotta. Valiokuntien opiskelijaedustajien toimikausi on kalenterivuosi.

Jäsen- ja järjestöasiainvaliokunta (JJV)

Puheenjohtaja
Nyman Timo, DI, Neste Jacobs Oy, Vantaa

Jäsenet

Ahopelto Johanna, FT, KTT, DesNetti Oy, Vaasa
Annanmäki Martti, FM, eläkkeellä (STUK), Vantaa
Federley Mikael, DI, Tapiolan Lämpö, Espoo
Jantunen Aleksandra, DI, Turku
Kellokoski Heli, DI, Dupont, Jyväskylä
Korhonen Esko, DI, ESJU, Oulu
Lahtinen Ville, DI, Inspecta Tarkastus Oy, Lahti
Miikki Lars, DI, Urban Mill @ Järvelin Design Oy, Helsinki
Ojala Jaakko, FM, eläkkeellä, Helsinki
Pärnänen Ilmari, DI, Capgemini Finland Oy, Helsinki
Savola Jaakko, DI, SSAB, Raahe
Silius-Miettinen Pirjo, FM, Citrus Solutions Oy, Tampere (Koivisto Pekka, FK, eläkkeellä, Raasepori)
Suikula Joonas, opiskelija, Lappeenranta (varalla Lauri Sahramaa, opiskelija, Tampere)
Vesala Jussi, DI, Reaktor, Turku

Sihteeri OTM Joel Salminen, järjestöjohtaja, TEK

Koulutusvaliokunta (KOV)

Puheenjohtaja
Myllymäki Hanna-Riikka, DI, Aalto University Executive Education Oy, Kauniainen

Jäsenet
Björkman Jouni, FT, Seinäjoen ammattikorkeakoulu, Seinäjoki
Himanen Paula, DI, eläkkeellä, Oulu
Holmlund Peter, DI, Åbo Akademi, Paraine
Kantanen Mari-Selina, DI, Lapin ammattikorkeakoulu Oy, Oulu
Kestilä Juha, DI, ABB Oy, Helsinki
Kettunen Leila, opiskelija, Aalto (varalla Kujala Veikko, opiskelija, Tampere)
Lassenius Casper, TkT, Aalto SCI, Hattula
Luoma-aho Maria, DI, ELY-keskus, Kaakkois-Suomi, Iitti
McBreen Jaber, opiskelija, Vaasa (varalla Halla Susanna, opiskelija, Lahti)
Merikoski Riku, DI, SKM Market Predictor AS, Vantaa
Paajanen Lasse, FK, eläkkeellä, Helsinki, (Lauri Antti, FT, Helsingin yliopisto, Vantaa)
Peltotalo Miika, opiskelija, Turku (varalla Spets Sami, opiskelija, ML-opiskelijat)
Raatikainen Ilkka, TkT, DesnNetti Oy, Vaasa
Rahiala Esa, DI, Satakunnan ammattikorkeakoulu, Ulvila
Rissanen Ville-Matti, DI, Energiavirasto, Helsinki
Ropponen Matti, TkL, eläkkeellä, Helsinki
Schrey-Niemenmaa Katriina, TkL, Metropolia Ammattikorkeakoulu Oy, Espoo
Sipilä Erja, TkL, TTY elektroniikan laitos, Tampere
Vahtikari Katja, DI, Aalto CHEM, Helsinki
Vesanto Pertti, arkkit., eläkkeellä, Helsinki

Sihteeri FM Tapio Heiskari, osaamispolitiikan asiantuntija, TEK

Kunnan valiokunta (KUV)

Puheenjohtaja
Siivola Mari, arkkit., Vantaan kaupunki, Helsinki

Jäsenet
Halkola Hannu, DI, Helsingin kaupunki,  Stara, Helsinki
Henriksson Riikka, FM, Santasalo Tuomas Ky, Vantaa
Jakonen Pirkko-Leena, DI, Lahden kaupunki, Lahti
Julkunen Petro, FT, Kuopion yliop sairaala (sairaalafyysikot), Kuopio
Jämsä Jyri, LuK, HUS, Helsinki
Koivula Petri, DI, Suomen kuntatekniikan yhdistys, Forssa
Kontiokorpi Anniina, DI, Pohjois-Karjalan maakuntaliitto, Joensuu
Koskivaara Noora, arkkit., Vantaan kaupunki, Vantaa (varalla Reskalenko Kirsti, TkT, Oulu)
Forsman Laura, opiskelija, Turku (varalla Pekkala Henna, opiskelija, Lappeenranta)

Sihteeri VT Tapani Laurikainen, asiamies, TEK
FM Teemu Hankamäki, neuvottelujohtaja, TEK


NUORTEN VALIOKUNTA (NUV)

Puheenjohtaja
Ellen Heikkilä, Aalto

Jäsenet
Anni Karjalainen, tekn. yo, Oulu
Asser Junnila, DI, Helsinki
Vesa Lind, DI, Oulu
Elisabet Shnoro, tekn yo, Oulu
David Wunder, DI, Helsinki

Opiskelijajäsenet 2019:
Milja Leinonen, (Emily Johnson), Espoo
Henna Pekkala, (Anniina Pokki), Lappeenranta
Miika Länsi-Seppänen, ML-opiskelijat, Turku(Sanni Koskinen, ML-opiskelijat, Turku)
Marco Quiroz, (Teemu Turpeinen), Oulu
Anni Tyynelä, (Emilia Hansten), Vaasa
Niklas Luomala, (Ilona Kairinen), Turku
Elli Ruokonen, (Patrik Rajala), Tampere

Sihteeri Matti Vähä-Heikkilä, DI, opiskelijatoiminnan asiantuntija, TEK

TEKNOLOGIAVALIOKUNTA (TGV)
 

Puheenjohtaja
Takala Petri, DI, Gofore, Helsinki

Jäsenetä
Harlin Aleksi, opiskelija, Oulu (varalla Caglayan Merve, opiskelija, ML-opiskelijat)
Helenius Mika, DI, Espoo
Honkalampi Marko, DI, Oulu
Isomäki Niko, DI, Helsinki
Karlsson Emil, DI, TFiFin edustaja
Kokko Annaleena, TkT, TFiFin edustaja
Kontinen Sanni, DI, Lahti
Laitinen Lauri, FM, Espoo
Mikkelä Kari, DI, Espoo
Muranen Lauri, FM, Helsinki
Mutka Petri, Jyväskylä
Perkiö Sanna, TkT, Helsinki
Poikela Jani, DI, Helsinki
Salomaa Suvi, DI, Tampere
Surakka Martti, DI, Nurmijärvi
Särkijärvi Jouni, arkkit., eläkkeellä, Espoo
Tiainen Tuomo, TkT, eläkkeellä, Tampere
Varala Risto, TkL, Lappeenranta

Sihteeri DI Jussi-Pekka Teini, TEK

Uravaliokunta (UVA)

Puheenjohtaja
Aalto Martin, DI, Granlund Consulting Oy, Helsinki

Jäsenet
Hartikainen Kristiina, DI, Elisa Oyj, Helsinki
Hellman Jarno, DI, Greenled Oy, Tampere
Ikonen Jari, DI, Tredea Oy, Tampere
Islander Hanna-Leena, DI, Millog Oy, Riihimäki
Koskinen Jussi, DI, Espoo
Länsi-Seppänen Miika, fil. yo, Affecto Finland Oy, Turku
Miettinen Kirsti, DI, Rastor, Espoo
Niiranen Seppo, arkkit., TaM, Rakennustieto Oy, Helsinki
Sajaniemi Paula, opiskelija, Tampere (varalla Hyvärinen Sohvi, opiskelija, Tampere)
Sariola-Leikas Essi, TkT, TTY, Tampere
Silius-Miettinen Pirjo, FT, Citrus Solutions Oy, Tampere
Turja Turo, DI, Consti Yhtiöt Oy, Vantaa
Vihinen Teemu, DI, Gofore, Helsinki
Voutilainen Raimo (MAL), FT, Espoo

Sihteeri
KM Sari Taukojärvi, johtaja, urapalvelut, TEK

Valtion valiokunta (VV)

Puheenjohtaja
Castrén Antti, DI, Väylävirasto, Espoo

Jäsenet
Ahonen Eetu, DI, STUK, Helsinki
Apajalahti Touko, DI, opett., Kansallinen koulutuksen arviointikeskus, Helsinki
von Essen Hannu, DI, Puolustusvoimat, Tampere
Humalajoki Pia, DI, STUK, Helsinki
Huotari Taija, DI, Geologian Tutkimuskeskus, GTK, Espoo
Kallio Timo, TkT, Patentti- ja rekisterihallitus, Helsinki
Korpinen Risto, TkT, Luonnonvarakeskus, Turku
Lindfelt Nita, opiskelija, Oulu (varalla Laurikainen Miika, opiskelija, Lappeenranta)
Perähuhta Minna, arkkit., Ympäristöministeriö (varalla Hakaste Harri)
Putula Vesa, DI, Puolustusvoimat, Helsinki
Sulameri Riitta, DI, AVI, Pori

Sihteeri VT Pia Hiltunen, asiamies, TEK
FM Teemu Hankamäki, neuvottelujohtaja, TEK

YKSITYISEN SEKTORIN VALIOKUNTA (YV)

Puheenjohtaja
Aikio Hannele, DI, Tornio, Outokumpu Stainless Oy, teknologiateollisuus

Jäsenet
Aikavuori Teemu, DI, Tampere, Innokas Medical Oy, teknologiateollisuus
Anttila Ari, DI, Eurajoki, Teollisuuden Voima Oy, energiateollisuus
Auterinen Iiro, DI, Helsinki, Teknologian tutkimuskeskus VTT Oy, EPA
Axberg Jan, DI, Vantaa, Elisa Oyj, ICT
Hiltunen Erkki, FM, Helsinki, Planmeca Oy, teknologiateollisuus
Jaakola Henna, DI, Oulu, Leipomo Savilaakso Oy, leipomoala
Kallio Tuomas, DI, Oulu, RD Velho Oy, suunnittelu ja konsultointi
Karvali Markus, DI, Oulu, Pöyry Finland Oy, suunnittelu ja konsultointi 
Klemi Kari, tekn. yo, Espoo, Aalto University Executive Education Oy, paikallinen TES
Kohonen Sari, DI, Helsinki, Stora Enso International, metsäteollisuus
Patana Tuija, arkkit., Oulu, Arkkitehtitoimisto Kanttia 2 Oy, arkkitehtisuunnittelu
Riiali Pekka, DI, Lappeenranta, Telia Finland Oyj, ICT
Saukko Jussi, DI, Turku, Neste Oyj, kemia
Saukko Miikka, FM, Oulu, KPMG Oy AB, liikkeenjohdon konsultointi
Siitonen Mikko, arkkit., Tampere, Ramboll Finland Oy, suunnittelu ja konsultointi (varalla Savolainen Mervi, arkkit., Kauniainen, WSP Finland Oy, suunnittelu ja konsultointi)
Sillanpää Elina, DI, Tampere, Valmet Automation Oy, teknologiateollisuus
Stubb Pernilla, DI, Jakobstad, Walki Oy, paperiteollisuus
Surakka Kimmo, DI, Espoo, Vincit Group Oyj, tietotekniikka
Varjonen Emmi, tekn. yo, Pori, opiskelija (Kilkku Katariina, tekn. yo, Turku, opiskelija).

Sihteeri DI Tuula Aaltola, asiamies, TEK
FM Teemu Hankamäki, neuvottelujohtaja, TEK

Korkeakouluvaliokunta (KKV)
(aiemmin yliopistovaliokunta)

Puheenjohtaja
Kokkonen Timo, TkL

Jäsenet
Aarnio Petri, arkkit. 
Eskola Hannu, TkT
Immonen Tapio, opiskelija  (varalla Mäkinen Emma, opiskelija)
Juuso Esko, TkT
Kalliovaara Juha, TkT
Kasurinen Jussi, TkT
Korpijärvi Juha, TkT
Lampela Hannele, TkT
Miinalainen Tuuli, DI
Mäki-Arvela Päivi, TkT  
Nieminen Tapani, DI
Palmroth Tanja, DI  
Sainio Panu, TkL 
Veijalainen Erkki, DI
Vekara Timo, TkT
Viljanen Timo, FM

Sihteeri DI Daniel Valtakari, asiamies, TEK
FM Teemu Hankamäki, neuvottelujohtaja, TEK

Yrittäjyysvaliokunta (YRV)

Puheenjohtaja
Paavola Virpi, DI, Järvenpää

Jäsenet
Hintikka-Varis Sari, DI
Ilivitzky Nora, DI, Helsinki
Juva Antti, DI, Tampere
Kokkonen Sampo, DI, Lemi
Korpela Merja, FM,Helsinki
Koski Juha, DI, Tampere
Liu Sini, tekn.yo, Helsinki
Miettinen Kaisu, DI, Oulu
Nyberg Petri, DI, Jyväskylä
Piitulainen Hannele, DI, Tampere
Sipilä Kari, TkL, TkT h.c.,Espoo
Timperi Arto, TkT,  Tampere
Tolvanen Jukka, DI, Helsinki
Vallila Erja, DI, Vantaa
Paukku Eelis, opiskelijaedustaja, Oulu (varalla Andersson Andreas, ML-opiskelijat)

Sihteeri DI Martti Kivioja, asiantuntija, yrittäjyys, teknologia, TEK
DI Juhani Nokela, yhteiskuntasuhdejohtaja, TEK