Valiokunnat

TEKin valiokunnat ja jäsenet.

TEKin valiokuntien jäsenet  2015–2017

Valiokuntien listoilla on puheenjohtajien ja jäsenten nimet, oppiarvot, työ-/opiskelupaikat, kotipaikat sekä mahdollinen varahenkilö. Valiokunnan toimikausi kestää kolme vuotta. Teekkarivaliokunnan ja valiokuntien opiskelijaedustajien toimikausi on kalenterivuosi.

Jäsen- ja järjestöasiainvaliokunta (JJV)

Puheenjohtaja
Raatikainen Ilkka, TkT, DesNetti Oy, Vaasa

Jäsenet

Juva Antti, DI, Tampereen kaupunki, Tampere
Knight Sebastian, DI, Esperi Care Oy, Helsinki
Koski Oona, DI, UPM Raflatac, Tampere
Lahtinen Ville, DI, Inspecta Tarkastus Oy, Lahti
Lind Vesa, opiskelija, Oulu (Miika Länsi-Seppänen, Malu/Turku)
Miikki Lars, DI, Urban Mill @ Järvelin Design Oy, Helsinki
Mikkelä Kari, DI, Urban Mill @ Järvelin Design Oy, Espoo
Nyman Johan, DI, Åbp Akademi (TFiFin edustaja)
Poikela Jani, DI, Rovio Entertainment Ltd, Helsinki
Silius-Miettinen Pirjo, FM, Tampere
Surakka Kimmo, DI, Ericsson Oy, Espoo
Vaari Anu, DI, VTT, Espoo
Vesanto Pertti, arkkit., eläkkeellä (Asumisen rah. ja keh.keskus ARA), Helsinki
Wanne Elina, DI, Rapid Action Group Oy, Espoo

Sihteeri DI Jorma Louhelainen, asiamies, TEK
OTK Joel Salminen, yksikönjohtaja, TEK

Koulutusvaliokunta (KOV)

Puheenjohtaja
Myllymäki Hanna-Riikka, DI, Aalto University Executive Education Oy, Kauniainen

Jäsenet
Arvonen Tero, DI,  opett., Nokia Solutions and Networks Oy, Tampere
Björkman Jouni, FT, Seinäjoen ammattikorkeakoulu, Seinäjoki
Helenius Mika , DI, Aalto-yliopiston perustiet. korkeakoulu, Espoo
Inkilä Janne, DI, ABB Oy,  Marine & Cranes, Helsinki
Jokinen Siina, DI, M-Files Oy, Tampere
Julkunen Petro, DI,  FT, Kuopion sairaanhoitopiiri,  Sairaalafyysikoiden pj, Kuopio
Kantanen Mari-Selina, DI, Lapin ammattikorkeakoulu Oy, Oulu
Kestilä Juha, DI, ABB Oy, Helsinki
Kiiskinen Nadja, DI, Helsingin Yliopisto, Helsinki
Klemi Kari, tekn. yo, Aalto University Executive Education Oy, Espoo
Kokko Annaleena, TkT, Teknologian tutkimuskeskus VTT, Helsinki
Paajanen Lasse, FM, eläkkeellä, Helsinki
Rahiala Esa, DI, Satakunnan ammattikorkeakoulu, Ulvila
Ropponen Matti, TkL, Opetushallitus, Helsinki
Rönnholm Mats, TkT, Åbo Akademi, Parainen
Schrey-Niemenmaa Katriina, TkL, Metropolia Ammattikorkeakoulu Oy, Espoo
Tietäväinen Joonas, opiskelija, Aalto (varalla Lehtonen Petri, opiskelija, Oulu)
Kuusala Anna, opiskelija, Tampere (varalla Kononen Kiira, opiskelija, Vaasa) 
Komi Janne, opiskelija, Lappeenranta (varalla Kekäläinen Juho, opiskelija, Lapeenranta)

Varajäsenet
Hyvönen Raimo, TkL, eläkkeellä, Turku
Jutila Mikko, DI, KoneCranes,  Espoo, Espoo
Kalliokoski Juha, TkL, eläkkeellä (Oulun yliopisto), Kajaani
Laitala Ari, DI, Aalto-yliopiston insinööritieteiden korkeakoulu, Helsinki
Nikula Tapio, DI, eläkkeellä (Keuda), Helsinki
Tornberg Jouni, TkT, Measurepolis Development Oy, Kuopio

Sihteeri DI Juhani Nokela, asiamies, TEK

Kunnan valiokunta (KUV)

Puheenjohtaja
Siivola Mari, arkkit., Vantaan kaupunki, Helsinki

Jäsenet
Siivola Mari (pj), arkkit., Vantaan kaupunki, Helsinki
Ahti Olli, tekn.yo, Helsingin seudun liikenne (HSL), Kerava
Halkola Hannu, DI, Helsingin kaupunki,  Stara, Helsinki
Soininen Henrikki, opiskelija, Aalto (varalla Karjalainen Anni, opiskelija, Oulu)
Ihalainen Toni, FL, HUS,  sairaalafyysikko, Espoo
Kontiokorpi Anniina, DI, Parikkalan kunta, Parikkala
Koskivaara Noora, arkkit., Vantaan kaupunki, Vantaa (varalla Hurme Taru, arkkit., Tampere)
Lyly Olavi, Helsingin kaupunki, Helsinki (varalla Taiju Virtanen, Helsingin kaupunki, Mäntsälä)
Moisio Johannes, DI, Etelä-Karj. Liitto, Saimaanharju (varalla Onkalo Tapani, DI, Kemin kaupunki, Kemi)
Pääkkönen Ari, FT, Kuopion yliop sairaala (sairaalafyysikot), Kuopio

Sihteeri VT Tapani Wahlberg, asiamies, TEK
FM Teemu Hankamäki, neuvottelujohtaja, TEK


Teekkarivaliokunta

Puheenjohtaja
Matias Virta, Turku

Jäsenet (suluissa varajäsen)
Milja Asikainen, (Joanna Haahti), Espoo
Ville-Matti Rissanen (vpj), (Jeremias Mäkinen), Lappeenranta
Miika Länsi-Seppänen, ma-lu, Turku (Max Remming, ma-lu, Hki)
Visa Seppänen (Elina Salo), Oulu
Saana Liimatainen (Erkki Helanummi), Vaasa
Liina-Lotta Erkko (Axel Johansson), Turku
Maria Kultanen (Tiina Mikkonen), Tampere

Sihteeri Jussi-Pekka Teini, teekkariasiamies, TEK


Teknologiavaliokunta (TGV)

Puheenjohtaja
Strengell Merja, DI, Järvenpää

Jäsenet
Aho Pekka, DI, Teknologian tutkimuskeskus VTT, Oulu
Ali-Vehmas Timo, DI, Nokia Oyj, Kauniainen
Hallikas Jarmo, TkL, Falcon Leader Oy, Espoo
Heikkilä Pirjo, TkT, Teknologian tutkimuskeskus VTT, Tampere
Mukka Ville, opiskelija, Oulu (varalla Virta Tatu, opiskelija, Lappeenranta)
Holmbom Annika, DI, TFiFin edustaja
Honkalampi Marko, DI, Nokia Networks, Oulu
Lauri Antti, FT, Helsingin yliopisto, MAL:n puheenjohtaja, Vantaa
Leppävuori Erkki, TkL, Teknologian tutkimuskeskus VTT, Helsinki
Luoma Rauno, TkT, Norilsk Nickel Harjavalta Oy, Pori
Länsimies Anna-Maria, DI, FM, Fortum, Loviisan voimalaitos, Kotka
Niiranen Seppo K., arkkit., TaM, Rakennustieto Oy, Espoo
Pajunen Nani, TkL, Aalto-yliopisto, Kemian tekniikan korkeakoulu, Helsinki
Rajakallio Maria, DI, Some Studio, Tampere
Sarlin Johanna, DI, Startup-yrittäjä, Lohja
Stormbom Lars, DI, Vaisala Oyj, Vantaa
Särkijärvi Jouni, arkkit., eläkkeellä, Espoo
Vuorikoski Mikko, DI, Liikenteen turvallisuusvirasto TraFi, Helsinki
Varajäsenet:
Munkki Marianne, DI, Wärtsilä Finland Oy, Vähäkyrö
Munther Reijo, TkL, Innovaatiorahoituskeskus Tekes, Kirkkonummi
Nurmi Pertti, DI, Sandvik Mining, Kaarina
Surakka Martti, DI, Pöyry Management Consulting Oy, Nurmijärvi

Sihteeri DI Pekka Pellinen, yksikönjohtaja TEK

Uravaliokunta (UV)

Puheenjohtaja
Hartikainen Kristiina, DI, Tata Consultancy Services, Helsinki

Jäsenet
Antila Anne, DI, Lahden Yliopistokampus, Hollola
Ikonen Jari, DI, Tredea Oy, Tampere
Kangas Olavi, DI, OK Konsultointi, Oulu
Miettinen Kirsti, DI, Rastor, Espoo
Pekonen Topi, opiskelija, Lappeenranta (varalla Henriksson Henna, opiskelija, Turku)
Moisio Jaakko, DI, GE Healthcare Finland Oy, Helsinki
Nevantie Auli, DI, Lempäälän kunta, Tampere
Runeberg Mikaela, DI, Avarea Oy, Kauniainen
Saarenpää Sampo, DI, 3XO Oy, Helsinki
Turja Turo, DI, Ruukki Metals Oy, Vantaa
Turunen-Saaresti Teemu, TkT, Lappeenrannan teknillinen yliopisto, Taipalsaari
Vihinen Teemu, DI, Wipro, Helsinki
Vornanen Laura, DI, Helsinki
Vuorinen Jyri, DI, Accenture Oy, Helsinki
Varajäsenet:
Jämsä Jyri (MAL), LuK, Fujitsu Services Oy, Helsinki
Saranka Tomi, DI, Nokia Networks, Helsinki
Voutilainen Raimo (MAL), FT, Nordea Henkivakuutus Suomi Oy, Espoo

Sihteeri
KM Sari Taukojärvi, yksikönjohtaja, TEK

Valtion valiokunta (VV)

Puheenjohtaja
Puhakka Pentti, DI, TEM, Helsinki

Jäsenet
Apajalahti Touko, DI,  opett., Kansallinen koulutuksen arviointikeskus, Helsinki
Castrén Antti, DI, Liikennevirasto, Espoo
Halme Harri, TkL, Työsuojeluhallituksen Diplomi-insinöörit (SOSTM, T:re), Tampere
Himmanen Heidi, TkT, Viestintävirasto, Lohja
Lakio-Haapio Maija, TkL, Puolustusvoimat, Tampere
Luoma-aho Maria, DI, KTM, Kaakkois-Suomen ELY-keskus, Iitti
Lämsä Markku, FT, Innovaatiorahoituskeskus Tekes, Helsinki
Kinnunen Stiina, opiskelija, Tampere (varalla Paukku Eelis, opiskelija, Oulu)
Vainio Jouni, Ilmatieteen laitos, Espoo (varalla Varis Arja, YKL, Vantaa)
Väyrynen Erja, arkkit., Ympäristöministeriö, Helsinki (varalla Perähuhta Minna, arkkit., Ympäristöministeriö, Forssa)

Sihteeri VT Pia Hiltunen, asiamies, TEK
FM Teemu Hankamäki, neuvottelujohtaja, TEK

YKSITYISEN SEKTORIN VALIOKUNTA (YV)

Puheenjohtaja
Aikio Hannele, DI, Outokumpu Stainless Oy, Tornio

Jäsenet
Aaltola Tuula, DI, Nokia Solutions and Networks Oy, Helsinki
Anttila Ari, DI, Teollisuuden Voima Oyj, Eura
Auterinen Iiro, DI, Teknologian tutkimuskeskus VTT, Helsinki
Grenman Reetta, DI, Teknologian tutkimuskeskus VTT, Espoo
Halonen Sari, DI, Nokia Solutions and Networks Oy, Oulu
Kilpala Minna, FM, Tieto Finland Oy, Jyväskylä
Kohonen Sari, DI, StoraEnso Oy, Helsinki
Koivisto Jukka, opiskelija, Tampere (varalla Vättö Teppo, opiskelija, Turku)
Koskinen Kimmo, DI, Amec Fpster Wheeler Oy, Varkaus
Kotomäki Markku, DI, Patria Land Systems, Tampere
Kyhälä Seija, DI, Planmeca Oy, Helsinki
Leskelä Aimo, DI, Microsoft Mobile, Salo
Merihaara Mikko, DI, Medieta Oy, Oulu
Nurmi Tapio, DI, Sweco Industry Oy, Helsinki
Riiali Pekka, DI, TeliaSonera Finland Oyj, Lappeenranta
Saine Elina, FM, Ramboll Finland Oy, Oulu
Saukko Miikka, FM, Codenomicon Oy, Oulu
Savola Jaakko, DI, SSAB, Liminka
Savolainen Mervi, arkkit., ISS Proko Oy, Kauniainen (varalla Saarinen Heikki, arkkit. yo, Helsinki)
Stubb Pernilla, DI, Walki Oy, Pietarsaari
Talvitie Jarmo, DI, Tampere
Tuukkanen Markus, YKL, Finnish Waterforum, Helsinki (varalla Ihalainen Pekka, YKL,  Espoo)

Sihteeri VT Hanna Huotari, asiamies, TEK
FM Teemu Hankamäki, neuvottelujohtaja, TEK

Yliopistovaliokunta (YOV)

Puheenjohtaja
Kokkonen Timo (pj), TkL, Oulun yliopisto, Oulu

Jäsenet
Eskola Hannu, TkT, Tampereen teknillinen yliopisto,  sairaalafyysikko, Kangasala
Haavisto Matti, DI, Tampereen teknillinen yliopisto, Tampere
Harju Heikki, DI, Aalto-yliopisto, Helsinki
Ihalainen Pekka, YKL, Espoo (varalla Varis Arja, YKL, Vantaa)
Kosunen Marko, TkT, Aalto-yliopisto sähkötekniikan korkeakoulu, Helsinki
Vonk Amanda, opiskelija, Tampere (varalla Uotila Petri, opiskelija, Aalto)
Mänttäri Mika, TkT, Lappeenrannan teknillinen yliopisto, Lappeenranta
Poutiainen Hannu, TkT, Mikkelin ammattikorkeakoulu, Kuopio
Rönnholm Mats, TkT, Åbo Akademi, Parainen
Sainio Panu, TkL, Aalto-yliopisto, insinööritieteiden korkeakoulu, Espoo
Staffans Aija, TkT, SAFAn edustaja (varalla Mälkki Mikko, arkkitehti)
Vekara Timo, TkT, Vaasan yliopisto, Vaasa
Vuorela Samu, DI, Turun yliopisto, Turku

Sihteeri DI Daniel Valtakari, asiamies, TEK
FM Teemu Hankamäki, neuvottelujohtaja, TEK

Yrittäjyysvaliokunta (YRV)

Puheenjohtaja
Paavola Virpi, DI, Cramo, Järvenpää

Jäsenet
Alku Antero, DI, Alkutieto Oy, Helsinki
Annanmäki Martti, FM, eläkkeellä, konsultti/STUK, Vantaa
Haapala Teemu, DI, Prove Expertise Oy, Oulu
Ilivitzky Nora, DI, Nokia Solutions and Networks, Helsinki
Koski Juha, DI, Tampereen kauppakamari, Tampere
Leikas Pekka, DI, Celkee Oy, Tampere
Miettinen Kaisu, DI, Saimaan Velhot Oy, Oulu
Nyberg Petri, DI, Qualico Oy, Jyväskylä
Sipilä Kari, TkL, TkT h.c., Future Innovations, Espoo
Takala Minna, TkL, Linnan Pyöräverstas Oy ja QIS Oy, Hämeenlinna
Tenhunen Juhani, DI, Ruohonjuuri Oy, Espoo
Timperi Arto, TkT, Insinööritoimisto Comatec Oy, Tampere
Tuomaala Perttu, DI, ENSTO Finland Oy, Porvoo
Varajäsenet:
Ranta Mika, DI, Valmet Power Oy, Seinäjoki
Tolvanen Jukka, DI, ABB Oy Drives, Helsinki
Rantamaula Seppo, DI,  ekon., ZAO Intoureks Ltd, Helsinki
Kokkonen Sampo, DI, Lappeenrannan teknillinen yliopisto / Kiitorekku, Lemi
Kemppi-Virtanen Pirjo, DI, Genpro Solutions Oy, Espoo
Tolonen Sallamari, opiskelija, Oulu (varalla Kousa Olli, opiskelija, Lappeenranta)

Sihteeri DI Martti Kivioja, asiamies, TEK
DI Pekka Pellinen, yksikönjohtaja, TEK